dnes je 23.11.2024

Input:

Výpověď právního vztahu založeného dohodou o pracovní činnosti

22.11.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

3.6.8
Výpověď právního vztahu založeného dohodou o pracovní činnosti

JUDr. Věra Bognárová

Zaměstnavatel (název a sídlo, IČ): ............................................................................

Zastoupený: .............................................................................................................

Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště): .....................................................................

(dále jen "zaměstnavatel“ a "zaměstnanec“)

Věc: Výpověď právního vztahu založeného dohodou o pracovní činnosti 

Podle dohody o pracovní činnosti uzavřené dne ................ pracujete u .................... (označení zaměstnavatele). Právní vztah založený touto dohodou rušíme s Vámi výpovědí podle § 77 ZP.

Právní vztah na základě této výpovědi skončí uplynutím 15 denní výpovědní doby, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena.

V ..................... dne ...................

 

.........................................

razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zaměstnance

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 4 ZP

  • § 4a ZP

  • § 77 ZP

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění

  • § 1 odst. 2 OZ

  • § 582 OZ

Komentář:

Podle § 77 ZP lze v dohodě o pracovní činnosti sjednat způsob zrušení právního vztahu, který jel dohodou o pracovní činnosti založen. Odchylné ujednání podle potřeb účastníků právního vztahu založeného dohodou o pracovní činnosti je proto podle výslovné možnosti přípustné. Při sjednání postupu při zrušení právního vztahu však musí být ujednaným podmínkám a jejich vyjádření věnována zvýšená pozornost. Ujednání může spočívat např. v tom, že bude sjednána jiná délka výpovědní doby (kratší anebo i delší), možné je také sjednat výpovědní důvody (i když to není vzhledem k charakteru dohody o pracovní činnosti jako krátkodobého vztahu příliš potřebné), je možné sjednat i jiný způsob zrušení dohody, budou-li mít smluvní strany na tom zájem.

Není-li v dohodě způsob zrušení dohody sjednán, § 77 ZP upravuje způsoby a podmínky jejího zrušení, podle kterých se při zrušení tohoto právního vztahu poté postupuje. Právní vztah založený dohodou o pracovní činnosti lze zrušit především dohodou smluvních stran ke sjednanému dni, nejdříve tak lze učinit ke dni, kdy se dohoda o zrušení sjednává, jiné podmínky pro sjednaný den však stanoveny nejsou, právní vztah lze proto zrušit k jakémukoliv dohodnutému dni. Pro sjednání dohody není určena zákoníkem práce forma, dohodu lze proto sjednat i ústně. Jedná se ale o ukončení základního pracovněprávního vztahu, a proto by mělo být na místě sjednání dohody o zrušení dohody o pracovní činnosti v písemné formě, protože ústní sjednání dohody se vždy hůře prokazuje, pokud následně vznikne spor smluvních stran ohledně toho, zda a s jakým obsahem byla sjednána. Písemnou formu dohody o zrušení však lze sjednat i v konkrétní dohodě o pracovní činnosti. Dohodnou-li se strany, že pro uzavření smlouvy užijí určitou formu, má se za to, že nechtějí být vázány, nebude-li

Nahrávám...
Nahrávám...