dnes je 26.12.2024

Input:

§ 98 Práce přesčas v práci při pružném rozvržení pracovní doby a kontu pracovní doby

11.1.2012, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.4.98
§ 98 Práce přesčas v práci při pružném rozvržení pracovní doby a kontu pracovní doby

JUDr. Věra Bognárová

§ 98

  1. (1) Práce přesčas při uplatnění pružného rozvržení pracovní doby se zjišťuje vždy jako práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu a nad základní pracovní dobu.
  2. (2) Prací přesčas při uplatnění konta pracovní doby je práce konaná nad stanovenou týdenní pracovní dobu, která je násobkem stanovené týdenní pracovní doby a počtu týdnů vyrovnávacího období podle § 86 odst. 3 nebo podle § 87 odst. 3 .

Komentář

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

    • § 78 odst. 1 písm. i) – definice práce přesčas

    • § 85 – pružné rozvržení pracovní doby

    • § 86, 87 – konto pracovní doby

    • § 93 a 93a – práce přesčas

Komentář

U pružné pracovní doby a při uplatnění konta pracovní doby upravuje § 98 odchylky při posuzování práce přesčas. Práce přesčas je obecně definována v § 78 odst. 1 písm. i) ZP jako práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn. Při pružném rozvržení pracovní doby se práce přesčas zjišťuje jako práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu a nad základní pracovní dobu. Obě podmínky musí být splněny současně.

Práce přesčas při pružném rozvržení pracovní doby

Práce přesčas při pružném rozvržení pracovní doby může být konána v rámci volitelné pracovní doby, protože ta je vždy stanovena ve větším rozsahu než je stanovená týdenní pracovní doba, může být ale konána i mimo volitelnou pracovní dobu. Prací přesčas při uplatnění pružného rozvržení pracovní doby může být tedy i práce, která je konána v rámci volitelného rozvržení pracovní doby, pokud je konána nad stanovenou týdenní pracovní dobu. I při pružném rozvržení pracovní doby se za práci přesčas považuje pouze ta práce, která je konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem, ačkoliv to ustanovení § 98 ZP výslovně neuvádí. Zda zaměstnanec koná práci přesčas a zda se jedná o práci v rozsahu vyšším než je stanovená týdenní pracovní doba, se může zjistit až po uplynutí obdob í, v němž je pružná pracovní doba rozvržena. Pružná pracovní doba musí být podle § 85 ZP rozvržena tak, aby průměrná týdenní pracovní doba byla naplněna ve stanoveném vyrovnávacím období. Jestliže je období, v němž musí být týdenní pracovní doba naplněna, stanoveno jako týdenní, je možné zjišťovat, co je prací přesčas, po uplynutí tohoto týdne, protože je po uplynutí tohoto týdne zjistitelné, zda zaměstnanec práci konal nad základní pracovní dobu a také nad stanovenou týdenní pracovní dobu. Obdobně se postupuje, je-li stanoveno období delší, až v možném rozsahu 26, příp. v kolektivní smlouvě 52 týdnů. Důvodem odchylného posuzování práce přesčas je princip pružné pracovní doby. Zaměstnanec má totiž právo si v průběhu celého zaměstnavatelem upraveného vyrovnávacího období stanovit sám

Nahrávám...
Nahrávám...