dnes je 15.1.2025

Input:

Čas na změnu

1.11.2006, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

Jack Welch na téma změny kdysi řekl: „Lidé milují věci důvěrně známé. Proto každý trpí při zprávě, že se jeho oblíbená kavárna bude zavírat.“ Změny vítáme jen někdy, často se k nim obracíme zády tak dlouho, jak to jen jde.

Přírodní národy prý vycítí přicházející změnu z letu ptáků či síly větru. Má současný manažer nějakou podobnou pomůcku, která by ho včas „zvedla“ z jeho místa, aniž by muselo dojít k odchodu nechtěnému? Jak poznat, že se člověk na jednom místě již „vyčerpal“ a je třeba změny?

Není potřeba zvláštní intuice k tomu, abychom poznali, že nás nadřízený nehodnotí zvlášť pozitivně. Může to zaznít při hodnocení, poznáme to z odměn i z jeho chování. Tohle jsou signály, které by nás měly vést k zamyšlení. Buď je třeba něco urychleně změnit na našem výkonu, nebo začít hledat jiné místo.

Doporučení pro nadřízeného je stejné: využívejte možností hodnocení, komunikujte, poskytujte zpětnou vazbu a sami ji získávejte na svůj způsob zadávání úkolů. Zaměstnanci nedokáží sami od sebe poznat, co přesně od nich chcete, je potřeba je průběžně vést.

Jak poznat, že už je třeba změny? Každý určitě ví, jestli ho práce baví, naplňuje a jestli může říct, že podává dobrý výkon. Pokud si můžete na všechny části otázky odpovědět „ne“, je čas odejít. Někdy je důvodem ke změně negativní odpověď i na jednu z nich.

Pro jaký osobnostní typ - v případě nedobrovolných odchodů - je toto rozhodnutí zásadní újmou? A naopak, kdo se s ním snadněji vyrovná?

Asi ani nejde o „osobnostní typ“, spíš jde o osobní situaci, zkušenosti a dovednosti. Jestliže pracujete celý život v jedné firmě, nikdy jste si nehledali práci v porevolučním období, jestliže máte potíže s cizími jazyky, nemáte dostatečné vzdělání, neumíte s počítačem, budete mít nejspíš málo sebedůvěry pro hledání nového místa. Jestliže průběžně měníte práci, takže máte zkušenosti s výběrovými řízeními a můžete si věřit, že ji znovu najdete, protože se to povedlo mnohokrát předtím, je to úplně něco jiného.

V rámci vyrovnání se se ztrátou zaměstnání hraje roli především to, jak odhadujete svoji schopnost najít si nové místo a jak se toto očekávání naplní. V prožívání ztráty zaměstnání také hraje roli jeho forma. Jestliže necitlivý manažer vyhodí svého podřízeného ze dne na den a pod dohledem ochranky ho nechá vyprovodit za recepci, je to traumatická zkušenost, se kterou se těžko vyrovnání i stabilní osobnost.

Osobnostní vlastnosti mohou hrát roli spíš u zvládání nezaměstnanosti a prohry nebo spíš proher v různých výběrových řízeních. Lidé, kteří jsou nedobrovolně nezaměstnaní, se často cítí méně schopní a nízké sebevědomí potom negativně ovlivní jejich výkon v dalším výběrovém řízení. Je to začarovaný kruh, který je těžké rozetnout.

Proto je lepší, když je nabídnuta pomoc už zpočátku. Několik málo slov může pomoci dotyčného energetizovat a on potom najde práci dřív, než na něho dolehne situace. A pokud práci rychle nenajde, je na to aspoň připraven.

Důležitým faktorem pro zvládání nezaměstnanosti je životní styl a sociální prostředí. Pokud má člověk o co se opřít, snáz

Nahrávám...
Nahrávám...