dnes je 3.12.2024

Input:

Dohoda o zkušební době

27.11.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

3.2.12
Dohoda o zkušební době

JUDr. Věra Bognárová

Zaměstnavatel .............. (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupený .................

a

zaměstnanec ............. (jméno a příjmení), narozen dne ....... číslo OP ......... trvale bytem .........

(dále jen “zaměstnavatel“ a “zaměstnanec“)

uzavírají tuto

dohodu o zkušební době

1. I. varianta Podle pracovní smlouvy uzavřené dne ..... vznikne zaměstnanci u zaměstnavatele pracovní poměr od .... (uvést konkrétní datum vzniku pracovního poměru).

II. varianta Jmenováním na vedoucí pracovní místo ..... (uvést konkrétní pracovní místo) ze dne ...... (uvést konkrétní datum) vznikne zaměstnanci pracovní poměr k zaměstnavateli.

2. Zaměstnanec a zaměstnavatel se tímto dohodli na sjednání zkušební doby ve shora označeném pracovním poměru, a to v rozsahu 3 (u vedoucích zaměstnanců v rozsahu 6) měsíců (doba může být i kratší) ode dne vzniku pracovního poměru.

3. Zaměstnavatel i zaměstnanec mají právo podle § 66 odst. 1 ZP pracovní poměr ve zkušební době kdykoliv i bez uvedení důvodu zrušit. Okamžité zrušení pracovního poměru musí být provedeno písemně. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

4.Tato dohoda byla sepsána ve dvou vyhotoveních, z nichž jedno převzal zaměstnavatel a jedno zaměstnanec.

V ....................... dne .....................

........................................

podpis zaměstnance

..........................................

razítko zaměstnavatele a podpis  

jeho oprávněného zaměstnance

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 20 ZP

  • § 35 ZP

  • § 66 ZP

Zákon. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění

  • § 582 NOZ

Komentář:

Zaměstnavatel se zaměstnancem mohou sjednat v souvislosti se sjednáním pracovního poměru zkušební dobu. Důsledkem zkušební doby je jednodušší způsob ukončení pracovního poměru v době, kdy zkušební doba trvá. Podle § 66 odst. 1 ZP může zaměstnavatel i zaměstnanec zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu anebo bez uvedení důvodu. Ani zaměstnanec ani zaměstnavatel nemusí uvádět pro ukončení pracovního poměru ve zkušební době důvod. Pracovní poměr ve zkušební době je možné ukončit obecně bez ohledu na případně existující ochranné doby s níže uvedenou výjimkou pro dočasnou pracovní neschopnost. Zrušení pracovního poměru ve zkušební době proto nebrání ani těhotenství zaměstnankyně nebo výkon veřejné funkce. Ochranné doby jsou uvedeny v § 53 ZP, vztahují se však výhradně na ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele. I z tohoto důvodu je sjednání zkušební doby výhodné, protože především zaměstnavateli umožní v době jejího trvání ukončení pracovního poměru v podstatě bez omezení. Zaměstnavatel je podle § 66 odst. 1 ZP omezen výhradně v tom, že nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény zaměstnance. Nemožnost ukončit pracovní poměr ve zkušební době je dána tou skutečností, že zaměstnavatel je povinen v této době zaměstnanci poskytovat náhradu mzdy nebo platu podle § 192 až § 194 ZP a ukončením pracovního poměru by se této povinnosti zprostil. Nemocenské dávky přísluší zaměstnanci až od 15 kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti. Po uplynutí prvních 14 kalendářních dnů však ani zaměstnavatel není omezen v tom ukončit pracovní poměr ve zkušební době, i když pracovní neschopnost zaměstnance stále trvá, protože zaměstnanec je již pro tento případ kryt poskytováním nemocenského podle zák. č. 187/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Zaměstnanec může na rozdíl od zaměstnavatele zrušit pracovní poměr ve zkušební době i v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti, protože zákaz se vztahuje výhradně na zaměstnavatele, nikoliv však na zaměstnance.

Zkušební doba nemusí být sjednávána, jedná se o dobrovolné ujednání mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Není-li sjednána, nemá to vliv na vznik pracovního poměru, avšak zaměstnavatel ani zaměstnanec nemohou využít jednoduššího způsobu ukončení pracovního poměru podle § 66 odst. 1 ZP. Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být učiněno písemně. Od 1. 1. 2012 je novelizováno ustanovení § 66 odst. 2 ZP, pracovní poměr zrušením ve zkušební době skončí dnem doručení zrušení druhé straně, ne-li v něm uveden den pozdější a nevyžaduje se, aby bylo doručeno alespoň tři dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit. Tuto podmínku je však možné v dohodě o zkušební době sjednat, budou-li mít na tom smluvní strany zájem.

Zkušební doba může být sjednávána jako ujednání v pracovní smlouvě, což je praktické vždy, pokud pracovní poměr je pracovní smlouvou zakládán. Zkušební dobu je však možné sjednat i v souvislosti se jmenováním na pracovní místo zaměstnance podle § 33 odst. 3 ZP, kdy pracovní poměr u zde vyjmenovaných vedoucích zaměstnanců se zakládá výhradně jednostranným právním úkonem ze strany zaměstnavatele, a

Nahrávám...
Nahrávám...