dnes je 15.1.2025

Input:

Dohoda o zrušení konkurenční doložky

28.4.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

3.2.13.3
Dohoda o zrušení konkurenční doložky

JUDr. Věra Bognárová

Dohoda o zrušení konkurenční doložky

Zaměstnavatel .............................................................................. (název a sídlo, IČO)

zastoupený.................... (jméno a příjmení)

 

a

zaměstnanec ................................... (jméno a příjmení), narozen dne ..................... číslo OP ....................... trvale bytem .........................

(dále jen "zaměstnavatel" a "zaměstnanec")

uzavírají tuto

dohodu o zrušení konkurenční doložky.

1. Zaměstnavatel se zaměstnancem sjednal dne........konkurenční doložku, kterou zaměstnanec se zavázal, že po skončení zaměstnání (pracovního poměru, dohody o pracovní činnosti) se po dobu ... (jednoho roku, popřípadě po jinou sjednanou kratší dobu - např. tří měsíců, šesti měsíců) zdrží v jakémkoliv pracovněprávním nebo jiném vztahu výkonu výdělečné činnosti ........... (uvést činnost, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, nebo jinou činnost, která by měla vůči zaměstnavateli soutěžní povahu, případně jiné přesné vymezení zakázané činnosti).

2. Konkurenční doložka ze dne ........... se touto dohodou zrušuje dnem podpisu této dohody.

3. Tato dohoda byla sepsána ve dvou vyhotoveních, z nichž jedno převzal zaměstnavatel a jedno zaměstnanec.

 

V ..................... dne ..........

....................................... .......................................

podpis zaměstnance razítko zaměstnavatele a podpis jeho oprávněného zaměstnance

Právní předpisy:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 4 ZP

  • § 310 ZP

  • § 311 ZP

  • § 351 až 362 ZP

  • § 364 odst. 2 ZP

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

  • § 564 NOZ

  • § 582 NOZ

  • § 1724 až § 1766 NOZ

Komentář:

Zákoník práce upravuje v § 310 ZP konkurenční doložku. Umožňuje sjednat dohodu, ve které se zaměstnanec zavazuje, že se po určitou dobu po skončení zaměstnání, nejdéle však po dobu 1 roku, zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu, a zaměstnavatel se zavazuje, že zaměstnanci poskytne přiměřené peněžité vyrovnání, nejméně však ve výši jedné poloviny průměrného měsíčního výdělku za každý měsíc plnění závazku. Průměrný výdělek pro zjištění, zda byla dodržena povinná minimální výše peněžitého vyrovnání, se zjišťuje podle § 351 až 362 ZP, stejně jako v ostatních případech, kdy zákoník práce vyžaduje zjištění průměrného výdělku. Peněžité vyrovnání je splatné pozadu za měsíční období, pokud se smluvní strany nedohodly na jiné době splatnosti (lze tedy dohodnout i jinou dobu splatnosti, např. i splatnost všech peněžitých vyrovnání za všechny měsíce najednou).

V dohodě lze sjednat přiměřenou smluvní pokutu pro případ, že zaměstnanec závazek poruší. Sjednání smluvní pokuty není obligatorní náležitostí konkurenční doložky, a nemusí být proto sjednávána. V praxi se však zpravidla o zcela standardní náležitost sjednané konkurenční doložky jedná, protože zaměstnavatel jejím sjednáním donucuje zaměstnance závazek zdržet se výkonu výdělečné činnosti plnit. Výše smluvní pokuty není zákoníkem práce stanovena v nominální výši, její výše však musí být přiměřená povaze a významu obsahu závazku. Závazek zaměstnance zdržet se po určitou dobu výkonu výdělečné činnosti zanikne zaplacením smluvní pokuty.

Dohodu lze uzavřít, jestliže je možné od zaměstnance spravedlivě požadovat, aby se zdržel výkonu výdělečné činnosti, která by měla soutěžní povahu vůči zaměstnavateli nebo by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele.

Konkurenční doložka musí být uzavřena písemně. Zákoník práce však ponechává na smluvních stranách, zda konkurenční doložku učiní předmětem pracovní smlouvy, anebo zda konkurenční doložku sjednají jako smlouvu samostatnou. Konkurenční doložku je možné sjednat při vzniku pracovního poměru, což je nejčastější varianta, ale i kdykoliv v průběhu trvání pracovního poměru. Nelze ji ale sjednat po jeho skončení. Konkurenční dohoda je souhlasné smluvní ujednání, ani jedna ze smluvních stran pracovního poměru ji nemusí sjednávat, a záleží proto na tom, zda se

Nahrávám...
Nahrávám...