Babiččiny koláče, dozrávající jablka, čerstvě umletá káva, plátky růží nebo možný finanční zisk. Každému zkrátka voní něco jiného.
Svého času jsem prodělal COVID-19 a dočasně jsem ztratil čich. I kvalitní čaj mi chutnal jako obyčejná hořká voda. Dlouho mi trvalo, než jsem pochopil, že problém není v čaji, ale v mém nose. Abych napomohl své čichové rehabilitaci, koupil jsem si vanilku. Vůně vanilky údajně zlepšuje náladu, tak proč nespojit příjemné s užitečným, že?
Čich patří k prastarým smyslovým orgánům a čichové buňky úzce souvisejí s mozkem a jeho fungováním. Hluboko v nevědomí máme zakódováno, že páchnoucí věci bývají jedovaté a je třeba se jim vyhýbat. To se netýká pouze předmětů, ale i osob. Vědci zjistili, nikoliv překvapivě, že lidé, kteří páchnou, jsou hůře hodnoceni.
Jak jsou hodnoceni lidé, kteří to přehánějí s parfémy, o tom věda mlčí. Myslím ale, že když někdo voní jako půl hektaru růží, na přitažlivosti mu to nepřidá. Asi mi dáte za pravdu, jestliže se takto silně navoněná osoba nachází v jedné…