2015.20.21.8
Mysleli jste si, že... Přehled judikatury trochu jinak
JUDr. Petr Bukovjan
Dochází k tomu většinou tehdy, pokud se na radnici obce mění vedení a do lavic na zastupitelstvu zasednou nově zvolení lidé. Zjišťuje se, co předchozí vedení udělalo špatně, kde byly chyby a jak je co nejrychleji napravit...
Tak se stalo, že na jednom městě zřejmě někdy po volbách zjistili, že jejich neuvolněný místostarosta, který pobíral za výkon své funkce odměnu dle nařízení vlády č. 37/2003 Sb., měl s týmž městem uzavřenu dohodu o pracovní činnosti (tedy pracovněprávní vztah) a podle ní vykonával práce spočívající v "přípravě, zpracování a administraci podkladů pro získávání peněžních prostředků" z různých fondů. Logicky mu pak za tuto práci byla městem coby zaměstnavatelem vyplacena sjednaná odměna ve výši bezmála 170 000 Kč za celou dobu jejího trvání.
Nové vedení města považovalo tuto dohodu o pracovní činnosti za neplatnou a argumentovalo tím, že to, co měl dělat zmíněný člověk z titulu veřejné funkce, dělal za další peníze v pracovněprávním vztahu a že to nejde a že odměnu musí vrátit jako bezdůvodné obohacení. Bývalý místostarosta se bránil tím, že jeho povinností jako neuvolněného místostarosty bylo jen zastupování starosty města, podle organizačního schématu městského úřadu měl na starost oblast správy lesů a dohoda o pracovní činnosti byla uzavřena z toho důvodu, že město potřebovalo zajistit činnosti nutné pro získávání dotací.
Soudní spor byl na světě. V jeho rámci soudy nižších stupňů stejně jako soud dovolací řešily právní otázku, zda a popřípadě za jakých podmínek může obec uzavřít pracovněprávní vztah (včetně dohody o pracovní činnosti) s členem zastupitelstva obce, který byl zvolen neuvolněným místostarostou obce. Při řešení této otázky vycházel Nejvyšší soud především ze zákona o obcích a zákona o volbách do…