dnes je 21.12.2024

Input:

O hledání smyslu - nejen v práci, ale i mimo ni

19.7.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2024.15.03
O hledání smyslu – nejen v práci, ale i mimo ni

PhDr. Sylvie Navarová

V dnešní uspěchané době se často zaměřujeme na kariérní úspěchy a pracovní výkony. Ale co když opravdový smysl života leží někde jinde?

Přemýšleli jste někdy, proč děláte zrovna tu práci, kterou děláte? Co vás vedlo s ní začít? To, jaký smysl nám práce dává, se může v průběhu života měnit. Ztráta smysluplnosti vykonávané činnosti může vést k vyhoření. Nepodceňujme ji a podívejme se, jak tomuto vnitřnímu stavu předejít. Na úvod jeden příklad (jméno bylo změněno a detaily upraveny pro potřeby článku).

Marie pracovala ve vedoucí funkci 20 let. Už se cítí vyčerpaná, ztrácí motivaci v práci a chuť do života celkově. Za dobu působení ve firmě se několikrát změnilo vedení a Marie má pocit, že další chystanou změnu už nezvládne. V rámci koučovací spolupráce si ujasňuje, jak jinak chce k práci přistoupit, a uvědomí si, že chce začít více využívat benefitů, které její zaměstnavatel nabízí. Proměnila se totiž její rodinná situace a tím i motivace. Teď je pro ni na prvním místě čas strávený s dětmi.

Smysluplnost úzce souvisí s našimi hodnotami a motivací, tedy tím, co je pro nás důležité. Pro někoho to je pocit užitečnosti, když někomu pomůže. Pro jiného volný čas, a preferuje tak práci s kratší pracovní dobou, aby byl brzy doma a věnoval se rodině. Co motivuje vás?

Využijte k reflexi své vlastní pracovní motivace devět níže uvedených oblastí:

  1. Hmotná odměna/Peníze jsou významným motivem pro většinu lidí. Někteří jedinci jsou ochotni kvůli nim udělat téměř všechno. Tito lidé jsou pro firmu velkým přínosem. Má-li firma finance k dispozici, budou její zaměstnanci pracovat na maximum.
  2. Moc/vliv je významný pro ty, kdo chtějí rozhodovat o své práci a také o činnosti druhých. Lidé, kteří mají rádi svou práci a snaží se v ní vyniknout, jsou motorem, energií firmy. Jsou soutěživí a rádi se srovnávají s ostatními. Dělá jim dobře, když jsou lepší. Pokud se jim nedaří, dělají všechno proto, aby ostatní překonali. Pro firmu je prvořadé, aby její zaměstnanci byli výkonní.
  3. Význam práce je důležitý pro ty, koho práce baví, je jim zábavou. Milují pocit dobře odvedené práce. V takovém případě jsou sami se sebou spokojeni. Rádi dělají to, co je prospěšné také pro ostatní. Hledají hlubší význam své činnosti.
  4. Odbornost je rozhodující u těch, kteří se chtějí neustále vzdělávat. Takový pracovník se snaží především vyniknout ve svém povolání a nedovede si představit, že by měl dělat něco jiného.
  5. Tvořivost je potřeba vytvářet něco nového. Takový člověk má rád práci, při které může přemýšlet a vytvářet nové věci.
  6. Přátelství/sounáležitost – pro řadu zaměstnanců je nejdůležitější dobrá atmosféra na pracovišti. Mají rádi lidi, kteří s nimi pracují, a daleko více jim záleží na přátelských vztazích než na pracovních výsledcích nebo penězích. Průzkumy opakovaně ukazují, že dobré pracovní vztahy patří mezi nejdůležitější motivátory.
  7. Samostatnost/autonomie – tato kategorie motivuje lidi, kteří nad sebou těžko snášejí nějakého nadřízeného. Chtějí o všem rozhodovat sami a těžko snášejí, když jim do toho někdo mluví. Nakonec si to stejně udělají po svém.
  8. Jistota – lidé, kteří jsou zaměřeni na jistotu, netouží po mimořádných příjmech ani po vysokém postavení. Raději se spokojí s málem, ale musejí to mít jisté. Hodně se řídí předpisy a neradi riskují.
  9. Osobní postavení
Nahrávám...
Nahrávám...