Do právní úpravy platné ve zdravotním pojištění bylo ustanovení o povinnosti zaměstnavatele zasílat zdravotním pojišťovnám Přehledy včleněno novelou č. 127/1998 Sb., která nabyla účinnosti dnem 30. 6. 1998. Na základě této novelizace jsou zaměstnavatelé povinni zasílat požadované Přehledy od července 1998, což je z historického hlediska odlišnost například od správy sociálního zabezpečení, kde byly tyto Přehledy vyžadovány již dříve. Je neoddiskutovatelné, že tyto Přehledy představují pro zdravotní pojišťovny zdroj důležitých dat, na jehož základě lze informativně celkem snadno mj. analyzovat platební morálku zaměstnavatele.
LHŮTA PRO PŘEDLOŽENÍ PŘEHLEDU
Formulář "Přehled o platbě pojistného zaměstnavatele" (dále jen "Přehled") podává zaměstnavatel zdravotní pojišťovně za příslušný kalendářní měsíc nejpozději do 20. dne následujícího kalendářního měsíce. Pokud tento 20. den připadne na sobotu, neděli nebo svátek, lze tento Přehled předat zdravotní pojišťovně ještě nebližší následující pracovní den. Stejná lhůta platí i pro úhradu pojistného za příslušný kalendářní měsíc.
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA PŘEHLEDU
Přehled podávaný zaměstnavatelem obsahuje součet vyměřovacích základů zaměstnanců, pojištěných u příslušné zdravotní pojišťovny, úhrnnou výši pojistného, vypočtenou jako součet pojistného jednotlivých zaměstnanců (13,5 % z vyměřovacího základu, zaokrouhleno na celou korunu směrem nahoru), a počet zaměstnanců, ke kterým se údaje vztahují. Do celkového počtu zaměstnanců se zahrnují například i ti zaměstnanci, kterým nebyl v příslušném měsíci, za které se pojistné platí, zúčtován žádný příjem (například nemoc, žena na mateřské nebo osoba na rodičovské dovolené stále vedená jako zaměstnanec apod.). Pokud má zaměstnanec u téhož zaměstnavatele více příjmů zakládajících účast na zdravotním pojištění, uvádí se takový zaměstnanec do Přehledu pouze jedenkrát, neboť zákon hovoří o počtu zaměstnanců, nikoli o počtu pracovněprávních vztahů. Zaměstnavatelé jsou povinni podávat Přehledy všem zdravotním pojišťovnám, u kterých jsou jejich zaměstnanci pojištěni.
OPRAVNÝ PŘEHLED
Je pravdou, že ať už chybou zaměstnavatele nebo dodatečně provedenou úpravou, která vyplynula z okolností, dochází ke změnám v některém z údajů anebo ve všech údajích, uváděných za daný kalendářní měsíc na příslušném Přehledu. Z tohoto důvodu je zapotřebí oznámit zdravotní pojišťovně nové (správné) údaje, které jsou nutné pro výkon její úřední činnosti.
V dalším textu uvádím na základě poznatků a zkušeností z praxe charakteristiku některých případů vyžadujících potřebu podání opravného Přehledu. Zaměstnavatel podává opravný Přehled například v situaci, kdy:
-
nezahrnul některé plnění do vyměřovacího základu zaměstnance (zaměstnanci bylo poskytnuto nepeněžní bezúplatné plnění podle Vyhlášky o FKSP v hodnotě 3 400 Kč -"nadlimitní" částka 1 400 Kč podléhá zdanění i odvodu pojistného na zdravotní pojištění, což zaměstnavatel neučinil). Naopak také mohl zaměstnavatel odvést pojistné z plnění, které tomuto odvodu nepodléhalo, například odvedl pojistné z odstupného, na které vznikl nárok podle zákoníku práce, čímž vznikl přeplatek na pojistném.
-
nesprávně odvedl pojistné ze skutečné výše příjmu a teprve dodatečně provedl dopočet a doplatek pojistného do minimálního vyměřovacího základu (příjem zaměstnance pracujícího na zkrácený pracovní úvazek činil v roce 2018 stabilně 13 000 Kč, od ledna 2019 zaměstnavatel neprováděl dopočet do minimálního vyměřovacího základu 13 350 Kč);
-
po skončení některé z dohod, která výší příjmu nezaložila vznik zaměstnání, zúčtoval na základě této dohody odměnu a v součtu výše odměny a příjmu v posledním kalendářním měsíci trvání této dohody bylo dosaženo částky potřebné pro vznik zaměstnání (na základě dohody o provedení práce s pravidelným příjmem 10 000 Kč, trvající od 1. 1. 2019 do 30. 4. 2019, je do července zúčtována odměna 2 000 Kč – v měsíci dubnu vznikne zaměstnání, proto se za tento měsíc navýší počet zaměstnanců, což vyžaduje potřebu podání opravného Přehledu, pojistné z úhrnu příjmů 12 000 Kč je odvedeno za červenec);
-
zapomněl započítat do celkového počtu zaměstnanců osobu, ačkoliv byla jako zaměstnanec v zákonné osmidenní lhůtě přihlášena a pojistné bylo řádně odváděno;
-
v případě trvající dohody o pracovní činnosti poklesl příjem poživatele starobního důchodu pod rozhodou částku (dohoda o pracovní činnosti byla sjednána od 2. 1. 2019 do 31. 12. 2019 s příjmem 4 000 Kč,…