dnes je 22.12.2024

Input:

Oznámení o krácení dovolené - právní úprava od 1. 1. 2021

17.5.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

3.9.2.2
Oznámení o krácení dovolené - právní úprava od 1. 1. 2021

JUDr. Věra Bognárová

Oznámení o krácení dovolené

.................... (uvést jméno a příjmení, adresu zaměstnance)

Vzhledem k tomu, že jste v letošním kalendářním roce zameškal(a) ...pracovních směn v rozsahu ....hodin (uvést počet směn a hodin) z důvodu neomluvené nepřítomnosti v práci, krátím Vám dovolenou o ....(uvést počet hodin, který může být nejvýše v rozsahu počtu zameškaných hodin).

V ......................... dne ......................

..................................................

razítko zaměstnavatele a podpis

statutárního orgánu zaměstnavatele

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 4a ZP

  • § 147 ZP

  • § 213 ZP

  • § 215 ZP

  • § 223 ZP

  • § 348 ZP

  • § 363 ZP

Komentář:

Zákoník práce upravuje od 1. 1. 2021 pouze dva druhy dovolené: dovolenou za kalendářní rok nebo její poměrnou část (§ 213 ZP) a dodatkovou dovolenou (§ 215 ZP). Není vyloučeno, aby u zaměstnavatele smlouvou nebo vnitřním předpisem byly upraveny i jiné druhy dovolené, neboť platí zásada, "co není zakázáno, je dovoleno“. I na tyto jiné druhy dovolené se může vztahovat krácení práva na dovolenou, pokud to bude sjednáno nebo stanoveno. Podmínky smluvně upravené nebo stanovené dovolené mohou zahrnovat i oprávnění zaměstnavatele za sjednaných nebo stanovených podmínek dovolenou krátit.

Pojem krácení dovolené, znamená, že právo na dovolenou, které zaměstnanci vznikne za zákonem stanovených podmínek zaměstnanec ztratí, dojde-li k jejímu zkrácení. Krácení provádí zaměstnavatel. Při krácení dovolené ztrácí zaměstnanec právo na tu část dovolené, o kterou mu byla dovolená zkrácena. Při krácení dovolené, které je od 1. 1. 2021 možné pouze z důvodu neomluvené absence, musí být zaměstnanci, jehož pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok, poskytnuta dovolená alespoň v délce dvou týdnů. Jestliže pracovní poměr netrval po celý kalendářní rok, je možné zkrátit celou dovolenou, pokud zaměstnanec neomluveně zameškal počet hodin shodný s rozsahem jeho práva na dovolenou v hodinách za konkrétní kalendářní rok. Na krácení dovolené, na kterou vzniklo právo do 31. 12. 2020, se podle přechodných ustanovení vztahuje úprava dovolené ve znění do 31. 12. 2020, dovolená se proto krátí i o zameškanou dobu. Dovolená, na kterou vzniklo právo v příslušném kalendářním roce, se krátí pouze z důvodů, které vznikly v tomto roce (krácení tedy nelze “převádět“ do příštího kalendářního roku). V případě, že zaměstnanec vyčerpal dovolenou před tím, než nastala skutečnost, která je důvodem pro krácení dovolené, může zaměstnavatel srazit ze mzdy nebo platu náhradu mzdy nebo platu za dovolenou, na kterou zaměstnanec ztratil nárok, popř. na niž mu nárok nevznikl.

Krácení dovolené pro neomluvenou absenci

Právo na dovolenou, které zaměstnanci vznikne, je možné od 1. 1. 2021 krátit pouze o neomluveně zameškanou směnu. Do 31. 12. 2020 platný způsob zjišťování práva na dovolenou podle minimálního počtu odpracovaných dní a krácení práva na dovolenou, pokud zaměstnanci nepracovali z důvodu některých překážek v práci (např. dočasná pracovní neschopnost či rodičovská dovolená), je zrušen. Případné zameškané doby se od 1. 1. 2021 zohledňují ihned při vzniku práva na dovolenou.

Krácení práva na dovolenou z důvodu neomluveně zameškané pracovní směny je sankčním opatřením zaměstnavatele za to, že zaměstnanec porušil svou základní povinnost, kterou vůči zaměstnavateli má podle § 38 odst. 1 písm. b) ZP, konat osobně práci podle pracovní smlouvy v rozvržené týdenní nebo jinak dohodnuté pracovní době. Krácení dovolené z důvodu absence není povinné, záleží na rozhodnutí zaměstnavatele. I když má zaměstnanec neomluvenou absenci, zaměstnavatel z tohoto důvodu krátit dovolenou nemusí.

I při krácení pro neomluvenou absenci lze krátit pouze tu dovolenou, na kterou zaměstnanci vzniklo právo, protože splnil potřebné podmínky (viz § 213 ZP a § 215 ZP). Jestliže zaměstnanec podmínky vzniku práva na dovolenou nesplní,

Nahrávám...
Nahrávám...