dnes je 21.12.2024

Input:

Pět sociálních sítí, které určitě využijete v recruitmentu

9.6.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

2015.13.5
Pět sociálních sítí, které určitě využijete v recruitmentu

Josef Kadlec

Svět náboru zaměstnanců se v nedávné době rapidně změnil a nepřestává se měnit ani dál. Navíc dynamika jeho vývoje je stále rychlejší a odborníci na recruitment se jí musí přizpůsobovat, aby zůstali konkurence schopní. V některých oborech jako IT nebo technicko-výrobních oborech je boj o kompetentní zaměstnance takový, že nutí subjekty zainteresované v náboru k radikálním změnám nejen ve vyhledávání relevantních kandidátů, ale i v jejich oslovování a vůbec v celkové změně působení jejich značky zaměstnavatele, aby byla pro kandidáty atraktivnější.

To je důvod, proč interní HR musí začít intenzivně spolupracovat s marketingovým a případně i IT oddělením. A důvod, proč se personální agentury začnou měnit částečně v agentury digitální a marketingové. Prodej a marketing se stávají hlavními kompetencemi recruiterů, talent sourcerů a obecně personalistů.

Uspět v moderní době znamená oslovovat i tzv. pasivní kandidáty, tedy zaměstnance, kteří aktuálně práci mají a novou nehledají. Musíte je přesvědčit, že změna je krok kupředu v jejich kariéře. Samozřejmě je snazší bavit se s člověkem, který Vás kontaktuje s žádostí o práci, než s tím, koho musíte lákat a přesvědčovat k práci pro Vás. Ze všech kandidátů patří 75 % k těm pasivním. To jsou ti, kteří aktuálně práci aktivně nehledají. Pokud tedy firmy a manažeři používají pouze běžnou inzerci, ignorují většinu trhu.

K tomu, abychom skupinu pasivních kandidátů mohli lokalizovat, filtrovat podle dovedností, kvalifikace, vzdělání, identifikovat a nakonec oslovit, nám dnes dobře slouží sociální sítě. Možná si vzpomínáte na dobu, kdy společnosti před fenoménem sociálních médií zavíraly oči a nedokázaly si představit jejich obchodní využití. Dnes se bez nich v náboru prakticky neobejdeme, protože vice než 60 % lidí si již práci přes tento komunikační kanál hledá.

Proto se v tomto příspěvku na některé hlavní sítě zaměříme. Každá sociální síť má svá specifika, a proto si prakticky ukážeme, jak každou z nich pro recruitment použít.

LINKEDIN

LinkedIn je zástupcem rodiny tzv. profesních sociálních sítí. Celosvětově má již přes 300 miliónů uživatelů (v ČR zhruba 850 000 reálných uživatelů – zdroj Recruitment Academy). Protože je tato síť od roku 2012 i v českém jazyce, začaly se do ní hromadně registrovat i skupiny lidí s nižší kvalifikací či vzděláním včetně těch tzv. modrých límečků. Nehledejte proto na této síti již jen IT zaměstnance nebo manažerské pracovníky.

Tato síť se nám recruiterům líbí především proto, že si na ní mohou lidé tvořit své profily, které vypadají podobně jako CV. Podle dat na těchto profilech pak můžeme relevantní kandidáty efektivně vyhledávat. Vyhledávací možnosti LinkedInu (viz obrázek 1) jsou dalším velkým plusem oproti jiným sítím, které těmito možnostmi nedisponují.

Síť LinkedIn na začátku zdaleka nevznikla jako nástroj pro recruitery. Původní záměr byl zcela jiný a síť měla sloužit jako diskusní nástroj pro zaměstnance, živnostníky a jiné profesionály. A je potřeba ji v kontextu dalších sítí dobře chápat. LinkedIn se recruiterům hodí především na tzv. přímé vyhledávání a oslovování, kde ho v podstatě využíváte jako databázi. To klade nároky na talent sourcera nebo recruitera v oblasti používání klíčových slov, tzv. boolean operátorů a práci s různými vyhledávacími modely. LinkedIn je "hloupá" databáze, která sama nedokáže odhalit např. projekt manažery, kteří si svoji aktuální pozici označili jako PM. Relevance výsledků je závislá na kvalitě Vámi zadaného vyhledávacího příkazu, který může být relativně složitý, pokud byste chtěli odhlalit profily, které jiní recruiteři základními příkazy nenašli.

Cílíte na projektové manažery? Pak by Váš vyhledávací příkaz měl vypadat alespoň následovně: "project manager" OR "projektovy manazer" OR PM OR "project manger" OR "project mamager".

Naopak LinkedIn, na rozdíl např. od Facebooku, se stále ještě příliš nehodí pro pasivní formu sourcingu pomocí statusů, placené reklamy či zadávání pracovních nabídek. Důvod je jednoduchý. Na LinkedInu si lidé udělají profil, ale pak tam již aktivně nechodí a řeší veškeré pozvánky a zprávy z této sítě přímo ze svého e-mailu. Proto na ně tyto formy hledání kandidátů nefungují. Obsah na našich osobních, firemních LinkedIn profilech a např. i LinkedIn skupinách nám může obecně pomoci v propagaci a rozšiřování obchodních příležitostí. Jeho zasílání na LinkedIn lze automatozovat např. nástroji Hootsuite.com nebo Twitterfeed.com.

V České republice je tato profesní síť nejrozšířenější.

Nahrávám...
Nahrávám...