dnes je 26.12.2024

Input:

Přehled judikatury trochu jinak - Odměňování a zásada rovného zacházení

27.11.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

2024.24.05
Přehled judikatury trochu jinak – Odměňování a zásada rovného zacházení

JUDr. Petr Bukovjan

Dle ustanovení § 16 odst. 1 ZP je zaměstnavatel povinen zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, a to mj. v oblasti odměňování. Tuto povinnost zaměstnavatele rozvíjí dále ustanovení § 110 ZP o stejné mzdě, platu nebo odměně z dohody za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty.

Nejvyšší soud svého času dovodil, že k rozdílnému (nerovnému) zacházení se zaměstnanci odměňovanými platem může dojít i v případě, kdy zaměstnavatel zaměstnance nezařadí – na rozdíl od jiných zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty – do platové třídy nebo platového stupně v souladu s právními předpisy, nebo naopak v případě, kdy je zaměstnanec zařazen do platové třídy a platového stupně v souladu s právními předpisy, avšak jiní zaměstnanci vykonávající stejnou práci nebo práci stejné hodnoty jsou zařazeni do vyšší platové třídy či vyššího platového stupně.

V tomto případě zaměstnavatel ve formě příspěvkové organizace poskytující sociální služby jinak odměňoval dvě skupiny zaměstnanců vykonávacích činnost pracovníka v sociálních službách. Ve vztahu k jedné skupině uplatnil při určení platového tarifu zvláštní způsob dle ustanovení § 6 nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě (jinak řečeno, nezohledňoval u nich započitatelnou praxi), kdežto u druhé skupiny postupoval podle standardních pravidel a započitatelnou praxi bral normálně v potaz. Proč ten rozdíl? Zaměstnavatel se hájil tím, že druhá skupina zahrnuje zaměstnance, které zaměstnavatel převzal v rámci přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů, a že ho sama právní úprava nutí k tomu dodržet u těchto zaměstnanců jejich dosavadní platové podmínky, které se nesmí zhoršit.

Před soudy ale tento argument zaměstnavatele neobstál. Je sice pravda, že pracovněprávní vztah převzatých zaměstnanců se nadále jako dosud řídí pracovními a jinými smlouvami těchto zaměstnanců, platnými a účinnými kolektivními smlouvami zavazujícími původního zaměstnavatele, jakož i vnitřními předpisy původního zaměstnavatele. To však neznamená, že pracovní podmínky převzatých zaměstnanců nemohou být u

Nahrávám...
Nahrávám...