dnes je 21.12.2024

Input:

Vnitřní předpis upravující zajištění pracovních podmínek pro mladistvé

1.1.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

2.10.6
Vnitřní předpis upravující zajištění pracovních podmínek pro mladistvé

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Vnitřní předpis upravující zajištění pracovních podmínek pro mladistvé

Zaměstnavatel ................................................ (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO),

zastoupený ..............

vydává tento

vnitřní předpis

upravující zajištění pracovních podmínek mladistvých.

1. Vedoucí zaměstnanci jsou povinni zajišťovat dodržování povinností zaměstnavatele vůči mladistvým zaměstnancům, které jsou mu uloženy zákoníkem práce a dalšími právními předpisy. Za vedoucího zaměstnance se pro účely této směrnice považuje vedoucí zaměstnanec (§ 11 ZP), který je na jednotlivých stupních řízení zaměstnavatele oprávněn stanovit a ukládat podřízeným zaměstnancům pracovní úkoly, řídí a kontroluje jejich práci a dává jim k tomuto účelu závazné pokyny, na jehož pracoviště je mladistvý zaměstnanec zařazen.

2. Za mladistvého zaměstnance se pro účely této směrnice považuje zaměstnanec mladší než 18 let. Pro zákaz výkonu některých prací se za mladistvého považuje zaměstnanec do 21 let věku. Ochrana mladistvých zaměstnanců a podmínky, za kterých mohou práce konat, se vztahuje na výkon práce v pracovním poměru, na základě dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce. Rozsah výkonu práce není pro plnění povinností uložených zaměstnavateli právními předpisy vůči mladistvým zaměstnancům rozhodující.

3. Sjednat pracovní poměr, dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti je možné pouze se zaměstnancem, který dosáhl pracovněprávní svéprávnosti podle § 35 NOZ, tj. dovršil 15 let a současně ukončil povinnou školní docházku. Za splnění této povinnosti odpovídá ................ (např. vedoucí personální odboru).

4. Sjednat pracovní poměr, dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti je možné pouze na práce, které nejsou mladistvým zaměstnancům, nebo zaměstnancům do 21 let, zakázány. Za splnění této povinnosti odpovídá................. (např. vedoucí personální odboru), který je povinen projednat sjednání druhu práce s vedoucím zaměstnancem, na jehož pracoviště má být mladistvý zaměstnanec zařazen.

5. Sjednat dohodu o odpovědnosti podle § 252 ZP a dohodu o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů podle § 255 ZP je možné nejdříve v den, kdy fyzická osoba dosáhne 18 let věku. Při výkonu práce, která obvykle vyžaduje sjednání těchto dohod, vedoucí personální odboru nejprve projedná s příslušným vedoucím zaměstnancem, na jehož pracoviště má být nezletilý zaměstnanec zařazen, možnost výkonu práce i bez sjednání těchto dohod. Za splnění této povinnosti odpovídá......................... (např. vedoucí personální odboru), který je povinen projednat sjednání druhu práce s vedoucím zaměstnancem, na jehož pracoviště má být mladistvý zaměstnanec zařazen.

6. Před sjednáním pracovněprávního vztahu si vedoucí personální odboru vyžádá od mladistvého zaměstnance písemné prohlášení o tom, zda má v daném čase sjednán jiný základní pracovněprávní vztah, tj. jiný pracovní poměr, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce, a pokud ano, v jakém rozsahu v něm práci koná. Součástí prohlášení je také závazek zaměstnance, že bude zaměstnavatele v době trvání pracovněprávního vztahu k němu informovat o sjednání dalšího pracovněprávního vztahu a rozsahu práce v něm konané. Prohlášení se zakládá osobního spisu zaměstnance. Za splnění této povinnosti odpovídá ............................. (např. vedoucí personální odboru).

7. Přestávku na jídlo a oddech podle § 88 odst. 1 ZP musí zaměstnavatel mladistvým zaměstnancům poskytnout nejpozději po 4,5 hodině nepřetržité práce. Mladistvým zaměstnancům i v případě, kdy konají práce, které nemohou být přerušeny, musí být poskytnuta přestávka na jídlo a oddech podle § 88 odst. 1 ZP věty první. Za splnění této povinnosti odpovídá.............. ..... (vedoucí zaměstnanec, na jehož pracoviště je mladistvý zaměstnanec zařazen).

8. Mladistvý zaměstnanec smí konat pouze přiměřené práce odpovídající jeho fyzickému a rozumovému rozvoji a nesmí vykonávat práce zakázané § 246 ZP a vyhláška č. 180/2015 Sb. Za splnění této povinnosti odpovídá................... (vedoucí zaměstnanec, na jehož pracoviště je mladistvý zaměstnanec zařazen).

9. Mladistvý zaměstnanec nesmí konat práci přesčas ani noční práci v době mezi 22. a 6. hod. Za splnění této povinnosti odpovídá.............. (vedoucí zaměstnanec, na jehož pracoviště je mladistvý zaměstnanec zařazen).

10. Zaměstnavatel vede seznam mladistvých zaměstnanců, kteří jsou u něj zaměstnáni v pracovním poměru, na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce a v něm uvádí jméno, příjmení, datum narození a druh práce, kterou zaměstnanec vykonává. Za splnění této povinnosti odpovídá.................. (např. vedoucí personální odboru).

11. Zaměstnavatel zabezpečuje na své náklady povinné ověřování zdravotního stavu mladistvých zaměstnanců před vstupem do pracovního poměru a v průběhu pracovního poměru vždy před převedením na jinou práci a dále nejméně ........ (jednou ročně). Za splnění této povinnosti odpovídá ................. (např. vedoucí personální odboru nebo bezpečnostní technik).

12. Vnitřní předpis je uložen k nahlédnutí v písemné formě (uvést místo) a v elektronické podobě je přístupný na intranetu zaměstnavatele v sekci vnitřní předpisy.

13. Tento předpis nabývá účinnosti dnem: ....................

......................................................

razítko zaměstnavatele a podpis

oprávněného zástupce

Komentář:

Zaměstnavatelé jsou povinni zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky, včetně odměňování za práci a jiná peněžitá plnění a plnění peněžité hodnoty, odbornou přípravu a příležitost dosáhnout funkčního nebo jiného postupu v zaměstnání. Je zakázána jakákoliv diskriminace, mimo jiné i s ohledem na věk. Za nerovné podmínky se ale nepovažuje úprava obsažená v § 243 až 247 ZP, která s ohledem na věk zaměstnanců i podle mezinárodního práva modifikuje některá práva mladistvých a zakazuje jim výkon některých prací v zájmu jejich ochrany před nepříznivými vlivy práce. Mladistvým zaměstnancem se pro účely pracovněprávních vztahů rozumí zaměstnanec mladší než 18 let. Pojem mladistvý není totožný s pojmem nezletilý, jenž se užívá v občanském zákoníku. Zletilosti se podle občanském zákoníku nabývá dosažením 18 let.

Pracovněprávní svéprávnost je od 1. 1. 2014 upravena v § 35 NOZ. Nezletilý, který dovršil 15 let a současně ukončil povinnou školní docházku se může zavázat k výkonu závislé práce. Od 1. 1. 2014  může nezletilý sjednat pracovní smlouvu, případně dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti, tedy uzavřít příslušnou dohodu o vzniku pracovněprávního vztahu, až poté, co dovrší 15 let a současně ukončí povinnou školní docházku.

Ust. § 34 NOZ zakazuje závislou práci nezletilých mladších než 15 let nebo nezletilých, kteří neukončili povinnou školní docházku. Závislou prací podle § 2 ZP je práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízeností zaměstnavatele a podřízeností zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně. Podle § 3 ZP může být závislá práce vykonávaná výlučně v základním

Nahrávám...
Nahrávám...