3.10.10
Vyhovění žádosti zaměstnance pečujícího o dítě o obnovení nebo částečné obnovení rozsahu původní týdenní pracovní doby podle § 241 odst. 3 ZP
JUDr. Věra Bognárová
Zaměstnavatel (název a sídlo, IČO): ............................................................................
Zastoupený: ........................................................................................................
Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště): .....................................................................
(dále jen "zaměstnavatel“ a "zaměstnanec“)
Věc: Vyhovění žádosti o obnovení (nebo částečné) obnovení rozsahu původní týdenní pracovní doby
Dopisem ze dne ........... jste zaměstnavatele podle § 241 odst. 3 ZP požádala o obnovení rozsahu původní týdenní pracovní doby na plný pracovní úvazek (po stanovenou týdenní pracovní dobu), ve kterém jste pracovala před podáním žádosti o kratší pracovní dobu. Obnovení na rozsah původní pracovní doby požadujete od ............... Doposud máte podle § 80 ZP od ......... sjednánu kratší pracovní dobu v rozsahu 20 hodin týdně.
Sdělujeme Vám, že Vaší žádosti zaměstnavatel vyhověl. Dostavte se proto do personálního oddělení v pracovní době k podpisu dohody o zrušení dohody o kratší pracovní době, která byla sjednána dne ................
V ..................... dne ...................
...........................................
razítko zaměstnavatele
podpis statutárního orgánu
Zaměstnanec převzal dne .......
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
-
§ 80 ZP
-
§ 241 odst. 2 a 3 ZP
Komentář:
Podle § 241 odst. 2 ZP mají vyjmenovaní zaměstnanci právo na kratší pracovní dobu nebo na jinou úpravu stanovené nebo kratší pracovní doby. Jinou úpravou se rozumí jiné rozvržení pracovní doby, než jak je u zaměstnavatele určeno pro konkrétního zaměstnance, nebo jiný počátek a konec pracovní směny při zachování délky pracovní směny. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnankyně či zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle § 8 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Jestliže žádosti nevyhoví, je povinen nevyhovění nově po novele zákoníku práce v roce 2023 písemně zdůvodnit (§ 241 odst. 2 ZP).
Pokud zaměstnavatel se žádostí souhlasí, sjedná se následně písemná dohoda o kratší pracovní době podle vzoru 3.10.3. o kratší pracovní době podle § 80 ZP a zaměstnavatel je následně povinen zaměstnanci přidělovat práci podle takto sjednané kratší pracovní doby. Zaměstnanec je také povinen práci konat v takto sjednané kratší pracovní době. Dohoda o kratší pracovní době podle § 80 ZP musí být písemná a zavazuje obě smluvní strany pracovního poměru.
Pokud zaměstnanec požádal o jinou vhodnou úpravu pracovní doby sjedná se písemně dohoda o jiné úpravě pracovní doby podle vzoru 3.10.4.
Jestliže je sjednána kratší pracovní doba nebo jiná vhodná úprava pracovní doby na dobu určitou (určení závisí na tom, jak zaměstnanec specifikuje svou žádost), po uplynutí sjednané doby dochází k obnovení původních pracovních podmínek, aniž by se muselo cokoliv dalšího činit, a aniž by musel zaměstnanec o cokoliv žádat. Jsou-li úpravy pracovní doby spočívající jak v kratší pracovní době, tak jiné vhodné úpravě pracovní doby (např. jiné počátky pracovní doby, nebo jinak vymezené dny výkonu práce) sjednány na dobu určitou, obnovují se původní podmínky bez jakéhokoliv dalšího jednání, tedy automaticky uplynutím sjednané doby této změny. Není ovšem vyloučeno, že po uplynutí původně sjednané doby oprávněný zaměstnanec, bude-li stále patřit mezi okruh oprávněných zaměstnanců, podá žádost novou.
Je-li dohodnuta kratší pracovní doba na dobu neurčitou, může na základě novely zákoníku práce v roce 2023 doplněním § 241 odst. 3 ZP zaměstnanec nebo zaměstnankyně zaměstnavatele kdykoliv požádat o obnovení…