NahoruŽádost zaměstnance o doplatek mzdy za dobu převedení podle § 139 ZP
Zaměstnavatel ................ (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupený .................
a
zaměstnanec ................ (jméno a příjmení), narozen dne ..... číslo OP ......... trvale bytem ...........
(dále jen “zaměstnavatel“ a “zaměstnanec“)
Věc
Žádost o doplatek mzdy za dobu převedení podle § 139 ZP
U zaměstnavatele pracuji na základě pracovní smlouvy sjednané dne........ jako .....(uvést druh práce podle pracovní smlouvy) ve sjednaném místě výkonu ......(uvést místo výkonu práce podle pracovní smlouvy).
Dne ........ jsem byl podle § 41 odst. 5 ZP převeden na jinou práci, než byla sjednána ve shora uvedené pracovní smlouvě. S převedením jsem souhlasil, nicméně při převedení na jinou práci mi bylo sděleno, že bude-li má mzda nižší, obdržím od zaměstnavatele doplatek ke mzdě do výše průměrného výdělku, kterého jsem dosahoval před převedením. Důvodem převedení bylo, že jsem po dobu 16 pracovních dnů nemohl konat práci pro prostoj (nebo pro přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy).
Ve výplatním termínu za měsíc ......... jsem však obdržel nižší mzdu, než jsem obdržel každý měsíc při výkonu sjednané práce podle pracovní smlouvy. Podle § 139 odst. 1 písm. d) ZP proto žádám, aby mi zaměstnavatel poskytl doplatek ke mzdě do výše průměrného výdělku, kterého jsem dosahoval před převedením, a to za dobu převedení na jinou práci z důvodu prostoje. Žádám, aby mi doplatek ke mzdě byl uhrazen nejpozději ve výplatním termínu v měsíci červnu 2018.
V ..................... dne ...................
.........................................
podpis zaměstnance
Zaměstnavatel převzal dne: ..............
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
-
§ 41 ZP
-
§ 56 odst. 1 písm. b) ZP
-
§ 113 - § 118 ZP
-
§ 139 ZP
-
§ 351 - § 362 ZP
Komentář:
Převedení na jinou práci je jednostranné právní jednání, kterým zaměstnavatel, zpravidla bez souhlasu zaměstnance, mění po určitou dobu druh práce sjednaný se zaměstnancem v pracovní smlouvě. Na rozdíl od změny pracovní smlouvy, k níž dochází podle § 40 ZP po dohodě smluvních stran pracovního poměru, o převedení rozhoduje výhradně zaměstnavatel a zaměstnanec, jsou-li splněny podmínky, tj. především jsou-li dány důvody uvedené v § 41 ZP, je povinen se rozhodnutí zaměstnavatele podřídit. Z jiných než v zákoně uvedených důvodů nelze zaměstnance na jinou práci převést.
Při převedení na jinou práci je nutné dodržet
-
k převedení na jinou práci musí existovat zákonem upravený důvod,
-
zaměstnanec musí být zdravotně způsobilý k výkonu práce, na kterou je převáděn, což se zjišťuje stejným způsobem jako při vzniku pracovního poměru lékařským posudkem vydaným poskytovatelem pracovnělékařských služeb,
-
zaměstnanci přísluší při převedení na jinou práci mzda nebo plat podle vykonávané práce; jestliže zaměstnanec dosahuje na práci, na kterou je převeden, nižší mzdu nebo plat, přísluší mu v případech uvedených v § 139 ZP doplatek ke mzdě nebo platu do výše průměrného výdělku, kterého dosahoval před převedením.
Zaměstnanci i při převedení přísluší mzda nebo plat podle vykonávané práce. Jestliže je na převáděné práci mzda nebo plat vyšší, přísluší mu v této vyšší výši. Obecně platí i to, že je-li zaměstnanec převeden na jinou práci, za níž mu přísluší nižší mzda nebo plat, přísluší mu mzda nebo plat v této nižší výši.
V některých případech převedení výslovně uvedených v § 139…