dnes je 15.1.2025

Input:

Žádost zaměstnance pečujícího o dítě o výkon práce na dálku podle § 241a ZP

12.12.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.3.8.3
Žádost zaměstnance pečujícího o dítě o výkon práce na dálku podle § 241a ZP

JUDr. Věra Bognárová

Zaměstnavatel (název a sídlo, IČ): ............................................................................

zastoupený: ........................................................................................................

Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště): .....................................................................

(dále jen "zaměstnavatel“ a "zaměstnanec“)

Věc

Žádost o výkon práce na dálku podle § 241a ZP

Žádám podle § 241a ZP jako oprávněná osoba od ............. o výkon práce na dálku podle § 317 ZP.

Pečuji o syna ............... (jméno), nar. dne ....... a výkon práce na dálku by mi umožnil péči o něj zajistit vhodnějším způsobem.

Sdělte mi stanovisko k této žádosti nejpozději ve lhůtě 14 dnů.

V ..................... dne ...................

.........................................

zaměstnanec

Zaměstnavatel převzal dne .......

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 190a ZP

  • § 241a ZP

  • § 317 ZP

Zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 18 ZIP

  • § 31 ZIP

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů

  • § 582 NOZ

  • § 1724 NOZ a násl.

Komentář

Zákoník práce umožňuje za podmínek upravených v § 317 ZP výkon práce na dálku. Výkon práce na dálku je možný na základě písemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Návrh na sjednání dohody o výkonu práce na dálku může podat jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Návrh podává ten z účastníků pracovněprávního vztahu, který má na výkonu práce na dálku zájem. Ani jeden z účastníků, jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel, nemohou druhého účastníka přinutit ke sjednání této dohody. Záleží vždy na rozhodnutí druhého účastníka, zda návrh přijme či nikoliv.

Dohoda o práci na dálku se, ostatně jako všechny ostatní pracovněprávní dohody, sjednává podle pravidel upravených pro sjednávání smluv obecně obsažených v § 1724 až § 1766 NOZ. Smlouvou projevují strany vůli zřídit mezi sebou závazek a řídit se obsahem smlouvy. Smlouva je uzavřena (§ 1725 NOZ), jakmile si strany ujednaly její obsah. V mezích právního řádu je stranám ponecháno na vůli svobodně smlouvu ujednat a určit její obsah. Podle § 1759 NOZ smlouva strany zavazuje a lze ji změnit či zrušit jen se souhlasem všech stran. Z návrhu na uzavření smlouvy musí být zřejmé, že ta smluvní strana, která návrh činí, má v úmyslu uzavřít smlouvu s osobou, vůči níž nabídku činí.

Zaměstnanec právo na sjednání dohody o práci na dálku nemá, vyjmenovaní zaměstnanci podle § 241a ZP ale mají právo na odůvodněnou odpověď zaměstnavatele, pokud jejich žádosti o práci na dálku není vyhověno. Ale ani tito zaměstnanci právo na sjednání dohody o práci na dálku nemají. Písemná dohoda o výkonu práce na dálku se nevyžaduje pouze v případě, kdy lze práci na dálku zaměstnanci nařídit.

Nařídit práci z jiného místa, než je pracoviště zaměstnavatele, může zaměstnavatel zaměstnanci písemně ve zcela výjimečných případech, a to pouze na základě opatření orgánu veřejné moci podle jiného zákona. Tímto zákonem je např. zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení, nebo zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. Nařídit výkon práce na dálku lze pouze na nezbytně nutnou dobu (například na dobu epidemie), pokud to povaha vykonávané práce umožňuje a za podmínky, že místo výkonu práce na dálku je pro výkon práce způsobilé. V případě nařízení práce z jiného místa, než je pracoviště

Nahrávám...
Nahrávám...