dnes je 15.1.2025

Input:

Zamítnutí žádosti zaměstnance o zaměstnání v pracovním poměru podle § 77 odst. 4 ZP

18.12.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

3.6.14
Zamítnutí žádosti zaměstnance o zaměstnání v pracovním poměru podle § 77 odst. 4 ZP

JUDr. Věra Bognárová

Zaměstnavatel (název a sídlo, IČ): ............................................................................

Zastoupený: ........................................................................................................

Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště): .....................................................................

(dále jen "zaměstnavatel“ a "zaměstnanec“)

Věc

Zamítnutí žádosti o zaměstnání v pracovním poměru podle § 77 odst. 4 ZP

Vážený pane, paní,

dopisem ze dne ........... jste zaměstnavatele požádal podle § 77 odst. 4 ZP o zaměstnání v pracovním poměru. Svou žádost jste odůvodnil tím, že pro společnost pracujete více jak 2 roky na základě dohody o pracovní činnosti a splňujete tak podmínky upravené v § 77 odst. 4 ZP, protože právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr v předchozích 12 měsících v souhrnu u společnosti trvaly nejméně 180 dní.

Sdělujeme Vám, že Vaší žádosti zaměstnavatel vyhovět nemůže a zaměstnávat Vás v pracovním poměru není možné, protože např.:

  • práce, kterou pro zaměstnavatele konáte na základě dohody o pracovní činnosti, nevyžaduje plnou pracovní dobu, potřeba jejího výkonu je nárazová a nepředvídatelná, závisí na okolnostech, které zaměstnavatel nemůže ovlivnit a mění se v čase, zejména chování spotřebitelů na trhu a tím i potřebě zajištění této činnosti. Zaměstnavatel proto nemůže předvídat rozsah požadované práce, a proto také nemá pro výkon této činnosti vytvořené systemizované pracovní místo obsazované pracovní smlouvou.

  • práce, kterou pro zaměstnavatele konáte na základě dohody o pracovní činnosti, je pouze doplňková k činnosti, kterou již zajišťuje zaměstnavatel jiným zaměstnancem v pracovním poměru a další zajišťování této činnosti zaměstnancem v pracovním poměru není potřebné.

  • pro výkon práce v pracovním poměru nesplňujete kvalifikační předpoklady nebo požadavky pro soustavný výkon této práce, protože nemáte požadované vzdělání, kterou zaměstnavatel pro výkon této práce v pracovním poměru vyžaduje.

  • zaměstnavatel nemá volnou pracovní pozici obsazovanou zaměstnancem v pracovním poměru.

  • činnost, kterou pro společnost konáte je malého rozsahu a není pravidelná, protože její převážnou

  • část zajišťuje společnost prostřednictvím externí firmy.

V ..................... dne ...................

...........................................

razítko zaměstnavatele

podpis statutárního orgánu

Zaměstnanec převzal dne .......

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 34 ZP

  • § 77 odst. 4 ZP

Komentář:

Novela zákoníku práce provedená zák. č. 281/2023 Sb. od 1. 10. 2023 přiznává zaměstnanci nové právo a současně ukládá zaměstnavateli novou povinnost, které jsou upraveny v § 77 odst. 4 ZP. Nově uložené právo i povinnost vychází ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1152 ze dne 20. června 2019 o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách v Evropské unii (TPWC), jejíž transpozice do české pracovněprávní úpravy byla jedním z důvodů novelizace zákoníku práce z roku 2023. Směrnice nečiní žádný rozdíl mezi jednotlivými formami pracovněprávních vztahů, a dopadá proto i na zaměstnance v právním vztahu založeném dohodou o provedení práce či dohodou o pracovní činnosti, neboť i ty jsou podle § 3 ZP vedle pracovního poměru základními pracovněprávními vztahy, jejichž předmětem je výkon závislé práce. Podle čl. 12 směrnice TPWC platí, že zaměstnanec, který má ukončenou případnou zkušební dobu a pracuje alespoň po dobu 6 měsíců, může požádat zaměstnavatele o formu zaměstnání s jistějšími a předvídatelnějšími podmínkami. Tuto formu zaměstnání v českém právním prostředí představuje pracovní poměr, který se zakládá pracovní smlouvou.

Požadavek čl. 12 směrnice TPWC je obsahem nově upraveného § 77 odst. 4 ZP. Zaměstnanec má od 1. 10. 2023 právo, pokud jeho právní vztahy na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr v předchozích 12 měsících v souhrnu u tohoto zaměstnavatele trvaly nejméně 180 dní, písemně zaměstnavatele požádat o zaměstnání v pracovním poměru. Pokud zaměstnanec za těchto podmínek o zaměstnání v pracovním poměru požádá, je zaměstnavatel povinen poskytnout mu nejpozději do jednoho měsíce odůvodněnou písemnou odpověď.

Zaměstnavatel nemusí žádosti vyhovět, zaměstnance v pracovním poměru zaměstnat nemusí a nejsou ani vymezeny důvody, které musí zaměstnavatel mít, aby mohl žádost zaměstnance zamítnout, a to proto, že zaměstnanec nemá na zaměstnání v pracovním poměru právo. Zákoník práce ani nevyžaduje, aby důvody, pro které to zaměstnavatel nemůže (nechce) učinit, byly provozní nebo vážné nebo objektivně prokazatelné. Může se proto jednat o jakýkoliv důvod, pro který zaměstnavatel pracovní poměr nechce sjednat. Důvodem samozřejmě nemohou být okolnosti

Nahrávám...
Nahrávám...