č. 2269/2011 Sb. NSS, Služební poměr: ohrožení dobré pověsti bezpečnostního sboru
č. 2269/2011 Sb. NSS
Služební poměr: ohrožení dobré pověsti bezpečnostního sboru
k § 42 odst. 1 písm. a), b) a d) zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů (v textu jen zákon o služebním poměru)
Jednání naplňující znaky úmyslně spáchaného trestného činu je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru vždy. Posuzování otázky, zda je předmětné jednání způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru, má místo jen u jednání naplňujícího znaky trestného činu spáchaného z nedbalosti.
(Podle rozsudku Krajského soudu v Ostravě ze dne 25. 10. 2010, čj. 22 Ca 177/2009-47)
Věc: M. J. proti řediteli Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje o propuštění ze služebního poměru.
Rozhodnutím náměstka ředitele Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje pro vnější službu ze dne 10. 2. 2009 byl žalobce propuštěn ze služebního poměru příslušníka Policie ČR podle § 42 odst. 1 písm. d) zákona o služebním poměru, podle něhož [p]říslušník musí být propuštěn, jestliže [...] porušil služební slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru. Žalobce měl služební slib porušit tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu poškozování cizích práv podle § 209 odst. 1 písm. b) trestního zákona z roku 1961 a které je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru tím, že jako student 3. ročníku Pedagogické fakulty Ostravské univerzity nechal dne 6. 2. 2009 za sebe vykonat zkoušku z anglického jazyka plukovníka J. K.; dále opět v prosinci 2008 nechal ze sebe plukovníka K. vykonat písemnou zkoušku z problematiky mnohaproblémových rodin. Tím využil omylu pedagogických pracovníků, a poškodil tak práva této vzdělávací instituce.
Proti tomuto rozhodnutí se žalobce odvolal, žalovaný však rozhodnutím ze dne 6. 4. 2009 toto odvolání zamítl.
Žalobce podal proti rozhodnutí žalovaného žalobu u Krajského soudu v Ostravě, v níž namítal, že nejsou dány všechny znaky trestného činu, zejm. znak objektivní stránky, a že vytýkané jednání nebylo způsobilé ohrozit dobrou pověst policie.
Žalovaný ve vyjádření k žalobě uvedl, že napadené rozhodnutí bylo opodstatněné…