dnes je 21.11.2024

Input:

Výdělečná činnost žen při mateřské a rodičovské dovolené z pohledu nemocenského pojištění

16.6.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut
NEMOCENSKÉ POJIŠTĚNÍ

     Doba mateřské a rodičovské dovolené je doba pracovního volna, kterou je zaměstnavatel povinen poskytovat zaměstnancům. Z hlediska nemocenského pojištění se dny neplaceného volna odečítají od kalendářních dnů rozhodného období, v němž se zjišťují údaje pro výpočet denního vyměřovacího základu, a pokud vznikne nárok na nemocenské nebo ošetřovné v době mateřské nebo rodičovské dovolené, nelze v době trvání tohoto pracovního volna poskytovat nemocenské a ošetřovné a ani náhradu mzdy za dobu pracovní neschopnosti.

     Z nemocenského pojištění nenáleží výplata nemocenského, peněžité pomoci v mateřství (dále jen „PPM“) a ošetřovného za dobu, v níž zaměstnanec vykonával činnost v tom zaměstnání, z něhož mu náleží některá z těchto dávek. Výjimka z této zásady platí jen pro první a poslední den nároku na dávku; pokud v těchto dnech zaměstnanec pracoval, náleží mu dávka ve výši odpovídající době, v níž nepracoval.

Příklad č. 1

Zaměstnanci je ukončena pracovní neschopnost dnem 7. července. V tomto dnu odpracoval 2 hodiny, pracovní doba činí 8 hodin. Z nemocenského, které náleží za jeden kalendářní den ve výši 400 Kč, obdrží zaměstnanec za poslední den pracovní neschopnosti poměrnou část ve výši 300 Kč za 6 neodpracovaných hodin. Pokud by odpracoval 8 hodin v tomto dnu, nemocenské by za tento den nenáleželo.

     Při pobírání dávky nemocenského pojištění může zaměstnanec zároveň vykonávat výdělečnou činnost v jiném zaměstnání než v zaměstnání, z něhož mu dávka náleží, nebo může vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, jestliže splní všechny podmínky pro její poskytování. Pro všechny dávky platí, že

  • nárok může vzniknout pouze v případě, že žadatel o dávku je v tom dnu, v němž vznikla příslušná sociální událost, účasten nemocenského pojištění nebo mu v něm trvá ochranná lhůta,

  • není vykonávána činnost v tom zaměstnání, z něhož dávku pobírá, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství.

     U PPM nejsou žádné další podmínky pro nárok na poskytování dávky. Zaměstnankyně, která pobírá PPM ze zaměstnání, nesmí vykonávat činnost v tomto zaměstnání, ale může zároveň pracovat v jakémkoliv jiném zaměstnání nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost bez omezení časového a bez omezení výše příjmu. Nesleduje se tedy, kolik hodin odpracuje nebo jaký příjem dosahuje, zda je či není z vykonávaného zaměstnání účastna nemocenského pojištění.

     U nemocenského je třeba ještě dodržovat režim dočasně práceneschopného, a to i v době vycházek. U zaměstnance, který by vykonával v době pracovní neschopnosti další zaměstnání bez souhlasu lékaře, by mohl být výkon zaměstnání posouzen jako porušení léčebného režimu a nemocenské mu sníženo nebo odňato. Zaměstnankyně, která namísto PPM pobírá nemocenské v období 6 týdnů před očekávaným dnem porodu a 6 týdnů po porodu, protože nesplnila podmínky nároku na PPM, by měla dodržovat stanovené vycházky.

     Ošetřovné náleží za podmínky, že zaměstnanec nemůže pracovat z důvodu ošetřování. Pokud by zaměstnanec v době potřeby ošetřování nemocného dítěte svěřil dítě do péče babičce a odjel „na dovolenou“, nemá nárok na ošetřovné.

Příklad č. 2

Zaměstnankyně nastoupila v zaměstnání, které vykonává na základě pracovního poměru, na mateřskou dovolenou a poté byla až do 3 let věku dítěte na rodičovské dovolené. Z tohoto zaměstnání jí náleží jen PPM po dobu 28 týdnů nebo nemocenské namísto PPM, pokud by neměla nárok na PPM. Až do 3 let věku dítěte jí nelze z tohoto zaměstnání poskytovat ošetřovné nebo nemocenské.

Tato zaměstnankyně po celou dobu mateřské a rodičovské dovolené nadále vykonávala samostatnou výdělečnou činnost (byla OSVČ). Od jednoho roku věku dítěte ještě pracuje u jiného zaměstnavatele na základě dohody o pracovní činnosti s odměnou cca 15 000 Kč měsíčně. Zaměstnankyně pobírá rodičovský příspěvek.

Zaměstnankyni náleží výplata PPM ze zaměstnání v pracovním poměru, i když v té době podnikala. Ze zaměstnání vykonávaného na základě dohody o pracovní činnosti jí náleží v případě uznání pracovní neschopnosti nemocenské a v případě potřeby ošetřování člena rodiny ošetřovné. Vzhledem k tomu, že pobírá rodičovský příspěvek, nemůže jiný člen domácnosti uplatnit nárok na ošetřovné na toto dítě, tedy ani otec dítěte. Pouze v případě, že by zaměstnankyně nemohla o toto dítě pečovat ze zdravotních důvodů, měl by nárok na ošetřovné jiný člen domácnosti. Potvrzení o neschopnosti pečovat o dítě ze zdravotních důvodů nevydává v tomto případě dětský lékař (dítě je zpravidla zdravé), ale lékař, který pečuje o jeho matku.

NÁSTUP NA NOVOU MATEŘSKOU DOVOLENOU V DOBĚ RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ

Zaměstnankyně po nástupu na předchozí mateřskou dovolenou nepracovala

     Trvá-li zaměstnankyni rodičovská dovolená, tak jí musí trvat i zaměstnání. Za předpokladu, že je ze zaměstnání účastna nemocenského pojištění i v době mateřské a rodičovské dovolené, splňuje podmínky pro nárok na PPM i při nástupu na

Nahrávám...
Nahrávám...