dnes je 21.11.2024

Input:

Žádost zaměstnance o poskytnutí pracovního volna

31.10.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.11.15
Žádost zaměstnance o poskytnutí pracovního volna

JUDr. Věra Bognárová

Žádost zaměstnance o poskytnutí pracovního volna

Zaměstnavatel ..................................................... . (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO) zastoupený ...............................................

Zaměstnanec ................................... (jméno a příjmení), narozen dne ..................... číslo OP

Vážení,

Varianta č. 1 - překážka v práci stanovená právním předpisem (nebo kolektivní smlouvou či vnitřním předpisem)

Žádám o poskytnutí pracovního volna na den (dny) ....... z důvodu důležité osobní překážky v práci na straně zaměstnance podle bodu 7 přílohy k nařízení vlády č. 590/2006 Sb. k účasti na pohřbu rodiče. Žádám současně o pracovní volno v rozsahu dalšího dne, protože obstarávám jeho pohřeb.

Pracovní volno mi přísluší s náhradou mzdy (platu). Přikládám potvrzení pohřební služby o dni pohřbu a skutečnosti, že pohřeb obstarávám.

Varianta č. 2 - překážka v práci neupravená právním předpisem (nebo kolektivní smlouvou či vnitřním předpisem)

Žádám o poskytnutí pracovního volna bez náhrady mzdy (platu) ode dne skončení čerpání rodičovské dovolené až do věku 4 let mého syna (jméno......... nar. dne....... ). Jako důvod uvádím, že se mi nepodařilo jej umístit do předškolního zařízení v místě bydliště vzhledem k nedostatku volných míst a péči o syna nemohu zajistit jiným způsobem ani jinou osobou.

Sdělte mi stanovisko k této žádosti nejpozději ve lhůtě 14 dnů.

S pozdravem

V ..................... dne ...................

..............................................

podpis zaměstnance

Příloha: potvrzení

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 191 až § 206 ZP

Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci

Komentář:

Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci poskytnout pracovní volno v případech, které zákoník práce nebo nařízení vlády č. 590/2006 Sb., případně jiné právní předpisy, označují jako překážku v práci na straně zaměstnance a zaměstnavateli ukládají povinnost poskytnout mu pracovní volno ve stanoveném rozsahu, případně s náhradou platu či náhradou mzdy. Zákoník práce překážky v práci na straně zaměstnance rozlišuje jako důležité osobní překážky, mezi které patří dočasná pracovní neschopnost, doba karantény, mateřská nebo rodičovská dovolená, případně ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti (§ 191 ZP). Dalším okruhem osobních překážek jsou překážky výslovně upravené v příloze k nařízení vlády. č. 590/2006 Sb., která v současné době obsahuje 11 překážek v práci. Zaměstnavatel je dále povinen zaměstnanci poskytnout pracovní volno při překážkách z důvodu obecného zájmu, mezi které patří jednak výkon veřejné funkce (§ 201 ZP), výkon občanských povinností (§ 202 ZP) anebo pro jiné úkony v obecném zájmu, které jsou upraveny buď v jednotlivých zvláštních právních předpisech, které upravují danou problematiku, anebo v § 203 ZP. Mezi další případy pracovního volna poskytovaného pro jiné úkony v obecném zájmu patří pracovní volno související s brannou povinností (§ 204 ZP) a překážky v práci z důvodu školení nebo jiné formy přípravy nebo studia (§ 205 ZP).

Zákoník práce nebo jiné právní předpisy, které právo

Nahrávám...
Nahrávám...