dnes je 21.11.2024

Input:

§ 337 ZP Doručování písemnosti zaměstnancem

24.11.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

2.13.337
§ 337 ZP Doručování písemnosti zaměstnancem

JUDr. Petr Bukovjan

Úplné znění

Ustanovení související

  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 910/2014, o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu a o zrušení směrnice 1999/93/ES

  • Zákon č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 6 odst. 2 – definice uznávaného elektronického podpisu

Pokud jde o právní úpravu doručování písemností od zaměstnance směrem k zaměstnavateli, zmiňuje zákoník práce výslovně tři způsoby doručení:

  1. osobní předání písemnosti v místě sídla (místě podnikání) zaměstnavatele,
  2. prostřednictvím datové schránky a
  3. prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací.

Doručovat písemnosti zaměstnavateli může však zaměstnanec samozřejmě též prostřednictvím provozovatele poštovních služeb. Písemnost je v tomto případě zaměstnavateli doručena, jakmile se dostala do sféry jeho dispozice, a měl tedy možnost seznámit se s jejím obsahem. Neplatí analogie uplynutí úložní lhůty 15 kalendářních dnů ve smyslu § 336 odst. 4 ZP při doručování písemností zaměstnanci.

Osobní doručení

Zákoník práce vychází z toho, že písemnost určenou zaměstnavateli doručuje zaměstnanec zpravidla osobním předáním v místě sídla zaměstnavatele. Pokud o to zaměstnanec požádá (a v případech týkajících se zejména rozvázání pracovního poměru je to záhodno), je zaměstnavatel povinen mu doručení písemnosti písemně potvrdit. Dle ustanovení § 337 odst. 2 ZP je doručení písemnosti určené zaměstnavateli splněno, jakmile ji zaměstnavatel převzal.

Pokud by písemnost zaměstnavatel odmítl převzít, neposkytne součinnost nebo jinak znemožní doručení písemnosti v místě svého sídla nebo v místě svého podnikání, považuje se písemnost za doručenou dnem, kdy k takové skutečnosti došlo.

Doručování elektronickou cestou

Je přípustné též doručování prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací. K tomu postačí, aby zaměstnavatel pro tento účel určil elektronickou adresu, na kterou mu může zaměstnanec písemnosti nebo jen některé z nich doručovat. Písemnost musí sice zaměstnanec podepsat, ale nemusí to být nutně uznávaným elektronickým podpisem. Uznávaný elektronický podpis není vyžadován ani pro potvrzení zaměstnavatele o tom, že písemnost převzal´(a že mu byla tedy doručena), byť v praxi lze takovýto postup z opatrnosti doporučit. I v tomto případě platí účinky doručení a běh 15denní lhůty jako při doručování stejnou cestou směrem k zaměstnanci.

Doručování datovou schránkou

Zákoník práce nabízí zaměstnanci možnost doručit zaměstnavateli písemnost též prostřednictvím datové schránky. Na rozdíl od doručování písemností tímto způsobem směrem k zaměstnanci v tomto případě není až na výjimky možné, aby si zaměstnavatel (coby právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba) datovou schránku znepřístupnil pro doručování písemností.

Rozdíly ve srovnání s původní úpravou

Od 1. 1. 2007

Na rozdíl od předchozího zákoníku práce, který doručování písemností od zaměstnance směrem k zaměstnavateli neupravoval vůbec, zákoník práce účinný od 1. 1. 2007 se této oblasti již věnuje, a to v § 337.

Od 1. 7. 2012

Změnou zákona o elektronickém podpisu došlo ke změně zákoníku práce (novela publikovaná ve Sbírce zákonů pod číslem 167/2012). Elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu byl jako pojem nahrazen uznávaným elektronickým podpisem a elektronická značka založená na kvalifikovaném systémovém certifikátu pak uznávanou elektronickou značkou.

Od 19. 9. 2016

K tomuto dni byl v návaznosti na přímo použitelný právní předpis Evropské unie zrušen zákon o elektronickém podpisu a doplňující pravidla zahrnuta do zákona o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce. Možnost zaměstnavatele potvrdit zaměstnanci přijetí písemnosti v elektronické podobě svojí datovou zprávou "označenou uznávanou elektronickou značkou" byla terminologicky označena jako možnost tak učinit datovou zprávou "zapečetěnou uznávanou elektronickou pečetí".

Od 30. 7. 2020

Novelou zákoníku práce bylo doplněno pravidlo o fikci doručení pro případ, že zaměstnavatel odmítne od zaměstnance převzít písemnost, neposkytne součinnost nebo jinak znemožní doručení písemnosti v místě svého sídla

Nahrávám...
Nahrávám...