3.8.12
Vyhovění žádosti o poskytnutí pracovního volna z důvodu zvyšování kvalifikace zdravotnického pracovníka
JUDr. Věra Bognárová
Zaměstnavatel (název a sídlo, IČ): ..............................., zastoupený ............................
Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště): .....................................................................
Věc
Vyhovění žádosti o poskytnutí pracovního volna z důvodu zvyšování kvalifikace zdravotnického pracovníka
Dopisem ze dne ........... jste zaměstnavatele požádal o poskytnutí pracovního volna v rozsahu ......... od .... do .......,, tj. v rozsahu .... pracovních dnů, ke zvyšování kvalifikace studiem ............ (označení studia).
Sdělujeme Vám, že Vaší žádosti o poskytnutí pracovního volna v uvedených dnech zaměstnavatel vyhověl, včetně žádosti o poskytnutí náhrady mzdy ve výši průměrného výdělku.
V ..................... dne ...................
...........................................
razítko zaměstnavatele
podpis statutárního orgánu
Zaměstnanec převzal dne: ...........
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
-
§ 205 ZP
-
§ 206 ZP
-
§ 230 ZP
-
§ 231 ZP
-
§ 232 ZP
Zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta
-
§ 22
-
§ 5 odst. 1
-
§ 22
-
§ 23a
Zákon č. 96/2004 Sb., o získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče
Komentář:
Podle § 206 ZP je zaměstnanec povinen, je-li mu překážka v práci předem známa, požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna. Není-li mu překážka v práci předem známa, je povinen uvědomit zaměstnavatele o překážce a o předpokládané době jejího trvání bez zbytečného průtahu. Překážku v práci je zaměstnanec zaměstnavateli povinen prokázat a ke splnění této povinnosti jsou právnické a fyzické osoby povinny poskytnout zaměstnanci potřebnou součinnost.
Žádost o poskytnutí pracovního volna nemusí být podle § 206 ZP písemná, zaměstnavatel může v pracovním řádu stanovit jinou formu či způsob žádosti zaměstnance o jeho poskytnutí a zaměstnanci jsou povinni tento postup dodržovat, např. vytvoření vlastní žádanky o poskytnutí pracovního volna. Zaměstnavatel je v případě překážek v práci upravených zákoníkem práce anebo jinými právními předpisy, případně kolektivní smlouvou anebo stanovených vnitřním předpisem, povinen za splnění podmínek pracovní volno zaměstnanci poskytnout, a přísluší-li pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu, je povinen tuto náhradu mzdy nebo platu poskytnout při vyúčtování mzdy či platu za příslušný kalendářní měsíc.
Co se považuje za prohlubování a zvyšování kvalifikace upravují také některé zvláštní předpisy pro některé skupiny zaměstnanců. Pro zaměstnance ve zdravotnictví se jedná o zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání způsobilosti k výkonu povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta. Podle § 5 odst. 13 zákona č. 95/2004 Sb. se účast na vzdělávání v prvním základním kmeni a prvním specializačním oboru, do kterého je účastník…