Následující řádky nejsou pozváním ke zhlédnutí stejnojmenného filmu z dílny Thomase Vinterberga, ale zamyšlením nad výhodami i úskalím práce na dálku.
Potřebujete rozlousknout daňovou hádanku, připravit prezentaci, která zaujme Vaše klienty, načrtnout osu nové přednášky či dokončit článek do odborného časopisu. Kam jdete, když skutečně musíte udělat pořádný kus práce a dostat ze sebe to nejlepší? Daří se Vám to v kanceláři? Pravděpodobně ne. A není ani důležité, zda sedíte ve velkém open space, který připomíná včelí úl, či sdílíte prostor se dvěma třemi kolegy. Kanceláře během pracovního dne nebývají často vhodným prostředím, když potřebujeme pořádně zabrat, pokud se v nich neobjevíme za kuropění či nevysedáváme po setmění a odchodu kancelářského osazenstva domů. Staly se z nich továrny na vyrušování a tvůrčí, smysluplná práce, důležitý projekt potřebují pravý opak - vyžadují klid, hluboké soustředění, které není přerušováno každých deset minut dotazem, žádostí, hovorem či urgentní schůzkou.
Když ne do kanceláře, kam tedy zamířit? Díky internetu, chytrým telefonům a dalším technickým vymoženostem můžeme pracovat na dálku v klidu domova, chalupy či jakéhokoliv jiného místa. A stihneme toho zpravidla víc a rychleji. Technologie se vyvíjejí, mění a umožňují nevídané. Můžeme odvést kus práce a zároveň vyjít vstříc potřebám rodiny. Proč však čeští zaměstnavatelé patří v této oblasti mezi váhavé střelce a to, co je v zahraničí samozřejmost, poskytují výjimečně jako benefit?
Příčina se ukrývá v lidském myšlení. I ono totiž potřebuje svůj upgrade, jenomže to není tak snadné jako v oblasti technologické. V myslích řady manažerů stále přetrvává představa, že kvalitní výkon podají zaměstnanci, kteří jsou od devíti do pěti uzavřeni v kancelářské budově jako sardinky v krabičce a sledováni jejich ostřížím zrakem. Co je potřeba, aby se toto nastavení změnilo? Stačí k tomu nedostatek zaměstnanců a nástup generace, která je odkojená sociálními sítěmi?
PROČ ANO ANEB NĚKOLIK VÝHOD PRÁCE NA DÁLKU PRO ZAMĚSTNANCE
Klid a lepší soustředění na tvůrčí práci jsou výhody, o kterých se každý, kdo pracuje z domova, snadno přesvědčí. Příjemné je i to, že se eliminují ranní a odpolední dopravní pekla, která ukousnou pořádný kus z koláče našeho času. Stačí půlhodinka ráno a půlhodinka večer – a je z toho 5 hodin týdně a 20 hodin měsíčně. Tento čas můžeme využít pro sebe, pro své blízké a ani zaměstnavatel nemusí přijít zkrátka.
Práce na dálku je vstřícná jak k ranním skřivanům, tak k nočním sovám. A to je nezanedbatelná výhoda zejména pro ty, kteří ze sebe před desátou hodinou dopolední nedostanou jedinou kloudnou myšlenku. Tento pracovní režim umožňuje využít výkonové "optimum" každého zaměstnance a eliminuje hodiny, kdy řada z nich pospává u pracovního stolu či netečně zírá do zdi.
Tato forma mírní i další nešvar na českých pracovištích – roznášení virů a bacilů v době chřipek. Významně snižuje nemocnost, protože marodi se nemusejí trmácet do práce. Při běžném nachlazení nemusí ani běžet k lékaři pro neschopenku, ale mohou přesunout kancelář do postele a v klidu pracovat, což je šetrné k jejich peněžence a vlídné k zaměstnavateli, který nemusí shánět náhradu za stonající.
Když nahlédneme do blízké budoucnosti, jsou to právě práce na dálku a další nové formy práce, které nabízejí "cestu z města" a poskytují luxus pracovat tam, odkud pocházíme, nezatížení obří hypotékou za miniaturní a předražené městské byty, za onen pochybný luxus žít tam, kde řada z nás vlastně ani bydlet nechce. To, co si mnozí odkládají na neurčité "až poté....", které možná nikdy nenastane, je díky tomuto pracovnímu modelu možné už teď – žít tam, kde chceme, a dělat to, co umíme.
PROČ ANO ANEB PLUSY PRO ZAMĚSTNAVATELE
Přesvědčit zaměstnance o výhodách práce na dálku není nijak těžké. Získat pro tuto myšlenku zaměstnavatele je obtížnější. Na co obvykle slyší, jsou finance. Takže argumentaci můžeme začít s poukazem na nižší výši nákladů za pronájem kancelářských prostor.
Zaměstnavatel ochotný k zavedení práce na dálku může počítat také s větší loajalitou zaměstnanců, což v době nedostatku kvalitních lidí není nikterak zanedbatelné plus. Čeští zaměstnanci tuto možnost zdaleka nepovažují za samozřejmost jako jejich zahraniční kolegové, a lépe tak odolávají svodům nabídek jiných firem.
Zaměstnavatelé navíc nemusejí přijít o ty kvalitní zaměstnance, když se tito potřebují přestěhovat, pečovat o malé děti či stárnoucí rodiče a docházet denně do práce je pro ně nemožné. Lidé, které dlouho znáte, bývají právě těmi ideálními vzdálenými pracovníky. Je velká škoda zahodit jejich dlouholeté zkušenosti, loajální přístup, odbornost a hledat za ně často mizernou náhradu.
Existuje ještě třetí výhoda, která nabývá na aktuálnosti na přehřátém trhu práce, a to svoboda zaměstnavatele vybrat si, s kým chce pracovat. Model práce na dálku rozšiřuje možnosti, kde objevit nové talenty. Zaměstnavatelé tak nejsou odkázáni na pracovní nabídky lidí žijících v jejich městě, ale mohou využít těch, kteří bydlí pár desítek či stovek kilometrů daleko, v místech, kde pracovních příležitostí není tolik. Tito "dálkaři" pak odvádějí stejně kvalitní výkony, ale jsou mnohem stabilnější než jejich kolegové z míst bohatých na pracovní příležitosti.
Práce na dálku otevírá šance zejména malým firmám, které často nemají finanční možnosti velkých gigantů. Jejím zavedením pak mohou řešit nedostatek zaměstnanců způsobený nižší odměnou, kterou jim dovoluje omezený limit mzdových nákladů. Velké korporace totiž často připomínají ztuhlé staříky – rády mluví o nových myšlenkách, ale lze od nich těžko očekávat jejich zavedení do praxe. Flexibilita práce na dálku se může stát výhodou malých firemních rybiček, které do svých sítí přilákají kvalitní zaměstnance. Proč čekat, než k nové myšlence dojdou oboroví giganti? Proč nezačít dřív než ostatní?
OBAVY, KTERÉ SE NEMUSÍ NAPLNIT
Na hranice ve své mysli narážíme častěji než na hranice v realitě. Podívejme se proto na některé strašáky, které zavedení práce na dálku a dalších flexibilních možností brání.
Pro mnohé manažery je obtížné vidět v zaměstnancích zodpovědné dospělé, a tak se k nim chovají jako k nesvéprávným malým dětem. Pokud zaměstnancům nedůvěřujete, možná jste si je nevybrali dobře. Anebo Vám je cizí role manažera a bližší role drába či chůvy. S prací na dálku má totiž zkušenost každá firma. Není mnoho společností, které si všechny úkoly zajišťují vlastními silami. O účetnictví se leckdy stará externí účetní firma, o legislativní záležitosti outsourcovaný právník apod. Nad tímto modelem si nikdo neláme hlavu a v praxi to funguje desítky let. Proč by tedy externisté měli být důvěryhodnější než vlastní…