10.261
Dárcovství krve jako překážka v práci
JUDr. Eva Dandová
Dotaz
V naší firmě jsme přistoupili k prostojům vzhledem ke koronaviru (dohoda s KOVO, zaměstnanci seznámeni). V případě, že je zaměstnanec na překážce (u nás na 70 %) a přinese potvrzení o darování krve, trvá překážka, nebo musíme uznat dárcovství?
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 192 ZP
-
§ 206 ZP
-
§ 219 ZP
Odpověď
Na tuto otázku nelze odpovědět jednoduchým odkazem na příslušné ustanovení zákoníku práce. Jak známo v části osmé zákoníku práce (Překážky v práci) je společné ustanovení pouze v závěru za hlavou I (Překážky na straně zaměstnance) v hlavě II, v ustanovení § 206 ZP a zde máme zdůrazněnou zejména povinnost zaměstnance oznámit zaměstnavateli překážku v práci včas.
Ustanovení o tom, jestli lze překážku v práci na straně zaměstnavatele přerušit běh překážky v práci na straně zaměstnance (jako je tomu v případě přerušení dovolené podle ustanovení § 219 ZP) nebo naopak, u překážek v práci nemáme. Zákonodárce asi jednak necítil potřebu to zvlášť upravovat a také by se jednalo o natolik různorodou problematiku (takové množství variací a kombinací), že by ji podle mého názoru nebylo vůbec možno jednoduchým způsobem zobecnit a popsat.
Z praxe víme, že např. žena na osobní…