dnes je 21.11.2024

Input:

Flexibilní formy práce v praxi českých zaměstnavatelů

15.11.2011, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

     Nabídka flexibilních forem práce ze strany zaměstnavatele je jedním ze základních předpokladů pro úspěšné slaďování pracovního a osobního života zaměstnanců a zaměstnankyň. Pracující, kteří tuto možnost využívají, jsou motivovanější, výkonnější, loajálnější, mají nižší nemocnost a fluktuaci. I z těchto důvodů stále stoupá počet zaměstnavatelů, kteří se o možnost zavedení flexibilních forem práce zajímají.

     Mezi flexibilní formy práce se řadí především práce na částečný úvazek, práce z domova, jejíž popularita mezi českými zaměstnanci a zaměstnavateli stále stoupá, pružná pracovní doba, sdílené pracovní úvazky a stlačený pracovní týden. Ale například v Německu jsou firmy, které běžně nabízejí svým zaměstnancům i 28 různých forem flexibilní práce. Jde především o různé kombinace výše zmíněných typů práce, například kombinace částečného úvazku a práce z domova apod.

     Gender Studies, o. p. s., v roce 2005 provádělo výzkum potřeb personalistů, v rámci něhož zaznělo z úst jedné z dotázaných: „Manažeři se nedokáží vyrovnat s tím, že mají na pracovišti ženu jenom na den či dva v týdnu. Podle mého je hlavním problémem organizace práce, ve které pokulháváme.“ V dnešní době již slýcháme z úst manažerů a personalistů, kteří již mají zkušenosti se zaměstnáváním osob na zkrácené úvazky, spíše názory typu: „Je to nesmírně výhodné. Získáme tak loajální zaměstnance, kteří odvádějí v rámci nižšího úvazku vyšší objem práce, nemluví, nepijí kafe, odpracují si svoje a odcházejí za dalšími povinnostmi.“ To však je právě nevýhoda zkrácených úvazků na straně zaměstnaných, protože že často vykonávají větší objem práce než poměrnou část celého úvazku. Jsou prostě určité činnosti, které se umenšit nedají.

     Dalším aspektem flexibilních forem práce je nutnost pracovat i s ostatními zaměstnanci a zaměstnankyněmi, aby neměli pocit, že jsou ve znevýhodněném postavení vzhledem k zaměstnancům využívajícím flexibilní formy práce. Jak zmínil jeden zaměstnanec: „... spolupracuji s několika kolegyněmi ze zahraniční pobočky, které pracují na částečný úvazek. Někdy musím na podklady čekat, což mě zdržuje, a jsem naštvaný, byť si racionálně dokážu zdůvodnit, že vzhledem ke zkrácenému úvazku je to pochopitelné. Protože všichni máme notebooky a většina lidí připojení doma, tak stejně vidím, že tyto kolegyně posílají e-maily v půl dvanácté v noci, takže jejich poloviční úvazek je možná menší než osm hodin, ale rozhodně není čtyři hodiny denně. Na druhou stranu mají snížený plat, ale tu práci stejně musí udělat...“. 1) I z tohoto citátu tedy vyplývá, že hlavním problémem při zavádění flexibilních forem práce je schopnost vést osoby zaměstnané na netradiční formy práce ke kolegům.

     Je však nepopiratelné, že jsou druhy práce, které nelze flexibilně vykonávat. Je vždy potřeba dobře se rozmyslet, jestli to je možné, jak by to mohlo fungovat. Doporučujeme nechat si od zaměstnance či zaměstnankyně vypracovat návrh, jak by si svou flexibilní pracovní činnost představovali, aby se předcházelo případným nedorozuměním. Např. u práce z domova by se mělo jednat o práci s dobře měřitelnými objektivními výsledky, kterou je možné vykonávat nezávisle na spolupráci s ostatními v týmu. Se zaměstnanci, kteří mají zájem o práci z domova, je rozumné se dohodnout na určitém zkušebním období, protože to v praxi může být zcela nevyhovující pro obě strany. Jsou také zaměstnanci, kteří si neumí organizovat dobře svůj čas, a práce z domova se nakonec ukáže nevyhovující pro ně samotné. U práce z domova navíc hrozí sociální izolace a odtržení od zbytku pracovního týmu, proto se nejčastěji tato forma kombinuje s prací z kanceláře.

     Částečné úvazky jsou v českých firmách zaváděny stále velice málo. V ČR tak pracuje zhruba 5 % zaměstnaných, v dalších evropských zemích se toto číslo pohybuje zhruba od 20 do 45 %. Více než dvě třetiny zaměstnavatelů v ČR je přesvědčeno, že tento způsob zaměstnávání přináší firmě spíše nevýhody. 2) Vzhledem k tak nízkému využívání lze tedy předpokládat, že většina zaměstnavatelů, kteří se tolik brání částečným

Nahrávám...
Nahrávám...