dnes je 21.11.2024

Input:

Oznámení zaměstnankyně o nástupu na mateřskou dovolenou

22.11.2019, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

3.11.2
Oznámení zaměstnankyně o nástupu na mateřskou dovolenou

JUDr. Věra Bognárová

Oznámení zaměstnankyně o nástupu na mateřskou dovolenou

..................................(uvést název a sídlo zaměstnavatele)

Oznámení o nástupu na mateřskou dovolenou

Oznamuji Vám, že dne ..........(uvést datum) nastupuji na mateřskou dovolenou. Předpokládaný den porodu je ....... (uvést datum).

Potvrzení připojuji v příloze.

V ..................... dne ...................

............................................

podpis zaměstnankyně, adresa

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 47 ZP

  • § 53 ZP

  • § 54 ZP

  • § 191, ZP

  • § 195 ZP

  • § 197 ZP

  • § 198 ZP

  • § 206 ZP

Komentář:

Mateřská dovolená je překážkou v práci na straně zaměstnankyně. Podle zákoníku práce zaměstnavatel omluví nepřítomnost zaměstnankyně v práci po dobu mateřské dovolené. Záleží na zaměstnankyni, zda tuto překážku v práci u zaměstnavatele uplatní (zda ji zaměstnavateli oznámí a prokáže). O mateřskou dovolenou (na rozdíl od rodičovské dovolené) zaměstnankyně nemusí žádat. Mateřská dovolená se poskytuje matce dítěte v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě. Zaměstnankyni, která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů, se poskytuje mateřská dovolená pouze v souvislosti s péčí o narozené dítě. Mateřská dovolená se poskytuje pouze ženám. Mužům se mateřská dovolená neposkytuje. Muži mohou požádat o rodičovskou dovolenou.

V případě, že se zaměstnankyně rozhodne čerpat mateřskou dovolenou, pak jí přísluší v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě mateřská dovolená po zákonem stanovenou dobu (28 týdnů, 37 týdnů, 22 týdnů, 31 týdnů, 14 týdnů). Účelem mateřské dovolené je jednak chránit ženu před zdravotními riziky souvisejícími s porodem, jednak jí umožnit osobní péči o narozené dítě.

V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů (to se týká i osamělé zaměstnankyně). V případě, že zaměstnankyně porodila zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů. V určitých případech je délka mateřské dovolené kratší.

Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu. Obě tyto podmínky musí být splněny. Proto v případě, že například zaměstnankyně nastoupí na mateřskou dovolenou 6 týdnů před očekávaným dnem porodu, ihned po porodu se přestane starat o dítě a toto dítě bude svěřeno do péče nahrazující péči rodičů, její mateřská dovolená v souvislosti s porodem skončí po uplynutí 8 týdnů ode dne porodu.

Mateřskou dovolenou nastupuje zaměstnankyně zpravidla od počátku 6. týdne před očekávaným

Nahrávám...
Nahrávám...