dnes je 21.11.2024

Input:

Posudková péče a lékařské posudky (§ 41-52 ZSZS)

7.11.2017, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 14 minut

3.1.2.2
Posudková péče a lékařské posudky (§ 41–52 ZSZS)

JUDr. Anna Janáková

Posudková péče

Posudková péče je nedílnou součástí zdravotních služeb a v zákoně č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách – dále jen ZoZS) je uvedena jako samostatný druh zdravotní péče. Samotnou právní regulaci posudkové péče pak obsahuje a stanoví zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách (dále jen ZSZS).

Součástí posudkové péče je posuzování:

  1. zdravotní způsobilosti ke vzdělávání a v jeho průběhu, pro potřebu a na žádost správních orgánů, na vyžádání pacientem (zákonným zástupcem), k práci nebo k výkonu služby na základě pracovnělékařské prohlídky (posuzování zdravotní způsobilosti zaměstnanců),
  2. zdravotního stavu v souvislosti s nemocí z povolání nebo ohrožením nemocí z povolání, pro účely nemocenského pojištění a pro potřeby úřadu práce a pro jiné účely.

Vydávání lékařského posudku

Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti nebo o zdravotním stavu (dále též "lékařský posudek") vydává poskytovatel zdravotní péče na žádost pacienta, který je posuzovanou osobou, nebo na žádost jiné k tomu oprávněné osoby pro posouzení zdravotní způsobilosti, popřípadě zdravotního stavu posuzované osoby, posuzujícím lékařem. Lékařský posudek vydává registrující poskytovatel posuzované osoby a posuzujícím lékařem je lékař se způsobilostí v oboru všeobecné praktické lékařství nebo v oboru praktický lékař pro děti a dorost, pokud ZSZS nebo jiný právní předpis nestanoví jinak.

Zákon č. 373/2011 Sb. stanoví jinak například ohledně pracovnělékařských prohlídek, kdy lékařský posudek vydává poskytovatel pracovnělékařských služeb, a dále ohledně posuzování zdravotního stavu v souvislosti s nemocí z povolání nebo s ohrožením nemocí z povolání, kdy zdravotní stav posuzují poskytovatelé PLS a poskytovatelé pracovnělékařských služeb, kteří získali povolení ministerstva zdravotnictví k uznávání nemocí z povolání.

Lékařský posudek vydává poskytovatel zdravotní péče na základě zhodnocení:

  1. výsledků lékařské prohlídky, případně dalších odborných vyšetření,
  2. výpisu ze zdravotnické dokumentace vedené o posuzované osobě jejím registrujícím poskytovatelem v oboru všeobecné praktické lékařství nebo v oboru praktické lékařství pro děti a dorost; výpis lze nahradit potvrzením o nezměněném zdravotnímu stavu za zákonem stanovených podmínek,
  3. zdravotní náročnosti pro výkon práce (též služby, povolání, vzdělávání, sportu, tělesné výchovy nebo jiné činnosti) a podmínek, za kterých je činnost vykonávána, nebo nároků činnosti na zdraví posuzované osoby.

Charakter posudku

Lékařský posudek nemá charakter správního aktu či správního rozhodnutí, které by zakládalo práva nebo povinnosti posuzované osoby, proti kterému by bylo možné odvolání ve smyslu správního řádu. Lékařský posudek je odborným posouzením/zhodnocením či konstatováním určitého stavu z hlediska medicínského. Je vlastně dobrozdáním odborného poradce (tedy poskytovatele zdravotních služeb) o tom, zda je posuzovaná osoba zdravotně způsobilá k posuzované činnosti nebo její zdravotní stav splňuje/nesplňuje určité požadavky. Toto odborné dobrozdání ohledně pracovnělékařských prohlídek vychází ze znalosti pracovních podmínek, zdravotních rizik práce a zdravotního stavu posuzované fyzické osoby (např. zaměstnance).

Ze závěru lékařského posudku musí být zřejmé, zda je posuzovaná osoba pro účel, pro který je posuzována:

  1. zdravotně způsobilá,
  2. zdravotně nezpůsobilá nebo
  3. zdravotně způsobilá s podmínkou,
  4. případně pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost, anebo
  5. zda její zdravotní stav splňuje předpoklady nebo požadavky, ke kterým byla posuzována.

V lékařském posudku musí být poučení o možnosti podat návrh na jeho přezkoumání poskytovateli, který posudek vydal, a o možnosti vzdání se práva na přezkoumání; poučení musí rovněž obsahovat lhůtu pro podání návrhu, informaci, od kterého dne se tato lhůta počítá, a informaci o tom, zda návrh bude či nebude mít odkladný účinek.

Nestanoví-li ZSZS nebo jiný právní předpis jinak, musí být lékařský posudek vydán nejdéle 10 pracovních dnů ode dne obdržení žádosti; v případě posudku o uznání nemoci z povolání do 45 pracovních dnů; tyto lhůty neběží do obdržení posledního potřebného podkladu pro posouzení.

Pro účely posouzení dalšího trvání zdravotní způsobilosti lze lékařskou prohlídku posuzované osoby provést nejdříve 90 dnů před koncem platnosti dosavadního lékařského posudku, jehož časová platnost se nemění, pokud posuzující lékař nezjistí změnu zdravotního stavu vedoucí k vydání lékařského posudku se závěrem

o zdravotní nezpůsobilosti, dlouhodobém pozbytí zdravotní způsobilosti posuzované osoby nebo zdravotní způsobilosti s podmínkou, která je stanovena poprvé.

Lhůty

Lékařský posudek lze uplatnit pro účely, pro které byl vydán, do 90 dnů ode dne jeho vydání, není-li v něm nebo jiném právním předpise stanovena kratší lhůta. Jestliže příslušný správní úřad po přezkoumání napadený lékařský posudek potvrdí, může tento posudek k tomu oprávněná osoba použít pro účely, pro které byl vydán, do 10 pracovních dnů ode dne prokazatelného doručení potvrzeného posudku.

Právní účinky lékařského posudku

Právní účinky lékařského posudku se závěrem uvedeným shora pod:

  • písm. b), c) (osoba způsobilá s podmínkou, která je stanovena poprvé) a d) účinky nastávají pro osobu, které byl posudek předán dnem jeho prokazatelného předání;

  • písm. a) a c) (osoba způsobilá s podmínkou uvedenou opakovaně, nicméně nezměněnou) účinky nastávají pro osobu, které byl posudek předán, dnem, kdy končí platnost předcházejícího posudku, nejdříve však dnem uplynutí lhůty pro podání návrhu na jeho přezkoumání či dnem prokazatelného doručení rozhodnutí o potvrzení přezkoumávaného lékařského posudku příslušným správním úřadem;

  • písm. e) právní účinky nastávají pro osobu, které byl posudek předán, dnem uplynutí lhůty pro podání návrhu na jeho přezkoumání či dnem prokazatelného doručení rozhodnutí o potvrzení přezkoumávaného lékařského posudku příslušným správním orgánem.

Finanční úhrada

Posouzení zdravotní způsobilosti nebo zdravotního stavu pro potřeby vydání lékařského posudku hradí ten, kdo o něj žádá, pokud ze ZSZS nebo jiného právního předpisu nevyplývá jinak. Pro posouzení zdravotní způsobilosti a vydávání lékařských posudků platí jiná samostatná úprava.

Právní domněnka o zdravotní způsobilosti či stavu

Odmítne-li se posuzovaná osoba podrobit lékařské prohlídce či vyšetření, lékařský posudek se nevydá a posuzující lékař tuto skutečnost uvede do zdravotnické dokumentace. Jestliže nebyl lékařský posudek vydán, protože se posuzovaná osoba odmítla podrobit prohlídce či vyšetření, nebo jestliže se posuzovaná osoba nepodrobila lékařské prohlídce za účelem dalšího posouzení zdravotní způsobilosti z jiného důvodu, pohlíží se na ni jako:

  • na zdravotně nezpůsobilou pro činnost, pro kterou měla být zdravotně posouzena, nebo

  • na osobu, jejíž zdravotní stav nesplňuje předpoklady nebo požadavky, ke kterým byl posuzován.

V případě, kdy jde o pravidelně se opakující lékařskou prohlídku a posuzovaná osoba se jí nepodrobila, hledí se na ni jako na osobu zdravotně nezpůsobilou ode dne, kdy končí platnost předchozího lékařského posudku.

Předání posudku

Poskytovatel zdravotní služby vydaný lékařský posudek neprodleně prokazatelně předá posuzované osobě a osobě, která o posouzení zdravotní způsobilosti posuzované osoby oprávněně požádala, není-li posuzovanou osobou. Prokazatelné předání je možné osobně proti podpisu (s prokázáním se průkazem totožnosti), s využitím poštovních služeb dopisem s doručenkou, elektronickým doručením podepsaným uznávaným elektronickým podpisem do schránky shora uvedených osob. Zákon řeší i situace a důsledky, kdy je převzetí lékařského posudku odmítnuto.

Osobě, které uplatněním lékařského posudku vznikají práva nebo povinnosti, předává lékařský posudek posuzovaná osoba, pokud zákon č. 373/2011 Sb. nebo jiný právní předpis nestanoví jinak. ZSZS stanoví jinak například v situaci, kdy posuzující lékař zjistí, že posuzovaná osoba není nadále zdravotně způsobilá k výkonu činnosti nebo k výkonu činnosti s podmínkou, nebo že její zdravotní stav nesplňuje předpoklady nebo požadavky, ke kterým byla posuzována. V takovém případě posuzující lékař oznámí tuto skutečnost nejen posuzované osobě, ale bezodkladně též osobě, které uplatněním lékařského posudku vznikají práva nebo povinnosti (je-li mu tato osoba známa).

Pozbytí platnosti lékařského posudku

Lékařský posudek pozbývá platnosti:

  • uplynutím doby, na kterou byl vydán;

  • dnem, kdy měla být provedena pravidelná lékařská prohlídka za účelem nového posouzení zdravotní způsobilosti posuzované osoby, ve lhůtě stanovené právním předpisem;

  • dnem, kterým nastaly právní účinky lékařského posudku vydaného pro stejný účel, pokud ze ZSZS nebo jiných právních předpisů nevyplývá jinak;

  • ukončením pracovněprávního vztahu, jde-li o posudek o zdravotní způsobilosti k práci; to neplatí, je-li nejdéle do 3 měsíců ode dne jeho ukončení pracovněprávní vztah se stejným výkonem práce znovu uzavřen se stejným zaměstnavatelem, stejným výkonem práce a za stejných pracovních podmínek. Rovněž to neplatí, je-li dosavadním zaměstnancem agentury práce uzavřen pracovněprávní vztah se zaměstnavatelem, ke kterému byl dříve přidělen jako k uživateli, a to se stejným výkonem práce a za stejných pracovních podmínek.

Jestliže je lékařský posudek neplatný, považuje se posuzovaná osoba pro účel, pro který měla být zdravotně posouzena, za zdravotně nezpůsobilou nebo za osobu, jejíž zdravotní stav nesplňuje předpoklady nebo požadavky, ke kterým byl posuzován.

Změna zdravotní způsobilosti

Posuzující lékař, který zjistí, že posuzovaná osoba není nadále zdravotně způsobilá anebo že její zdravotní stav nesplňuje stanovené předpoklady nebo požadavky, oznámí tuto skutečnost posuzované osobě a bezodkladně též osobě, které uplatněním lékařského posudku vznikají práva nebo povinnosti, je-li mu tato osoba známa.

Posuzovaná osoba se pro tuto činnost

Nahrávám...
Nahrávám...