dnes je 21.11.2024

Input:

Výběr z odpovědí na frekventované dotazy k nové úpravě dovolené od 1. ledna 2021 - 4. část

8.7.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

2021.14.01
Výběr z odpovědí na frekventované dotazy k nové úpravě dovolené od 1. ledna 2021 – 4. část

Mgr. Zdeněk Schmied

V návaznosti na tři předchozí příspěvky, které obsahovaly odpovědi na dotazy k nové koncepci dovolené, se v tomto pokračování zaměříme na relativně nejsložitější problematiku právní úpravy dovolené týkající se výpočtu a čerpání dovolené bezprostředně navazující na skončení mateřské dovolené zaměstnankyně nebo na skončení rodičovské dovolené čerpané zaměstnancem do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou (dále pro zjednodušení v obou případech jen skončení "mateřské dovolené"). Požádá-li v tomto případě zaměstnankyně nebo zaměstnanec zaměstnavatele o čerpání dovolené, je zaměstnavatel povinen podle § 217 odst. 5 ZP (dále také jen "ZP") jejich žádosti vyhovět. Právo na dovolenou v kalendářním roce, v němž k takovémuto čerpání dochází, však podléhá obecným podmínkám vzniku práva na dovolenou tak jako ve všech ostatních případech. Musí být především splněny obě základní podmínky uvedené v § 213 odst. 3 ZP – tedy že pracovní poměr v příslušném kalendářním roce trval nepřetržitě alespoň 4 týdny (tj. 28 kalendářních dnů) a že pro účely dovolené byl v tomto roce odpracován alespoň 4násobek stanovené nebo sjednané kratší týdenní pracovní doby zaměstnance (dále jen "TPD"). Jaká bude konkrétní výsledná délka této dovolené čerpané po skončení mateřské dovolené v příslušném kalendářním roce jejího čerpání, pak bude záviset na počtu celých odpracovaných násobků TPD v tomto kalendářním roce včetně zápočtu tzv. "náhradních dob". Podrobný přehled všech těchto náhradních dob započítávaných pro účely dovolené vedle vlastního výkonu práce zaměstnancem rovněž jako odpracované a podmínky a limity jejich zápočtu byly uvedeny v předchozí části tohoto seriálu.

STANOVENÍ DÉLKY DOVOLENÉ ČERPANÉ NA VLASTNÍ ŽÁDOST BEZPROSTŘEDNĚ PO SKONČENÍ MATEŘSKÉ DOVOLENÉ

Je-li uplatněna žádost o čerpání dovolené bezprostředně po skončení mateřské dovolené (ta musí být zaměstnavateli podána před skončením mateřské dovolené), musí zaměstnavatel žádosti vyhovět a zaměstnanci přednostně poskytnout tzv. "starou dovolenou" – tedy dovolenou, která nebyla vyčerpána do konce předchozího kalendářního roku, a byla tak převedena do následujícího období. Na takovou dovolenou, na kterou zaměstnanec splnil podmínky v předchozím období, má tedy "zaručené" právo a pro její čerpání není rozhodné, zda v kalendářním roce, v němž bude tato "stará" dovolená čerpána přednostně před "novou" dovolenou, na novou dovolenou vůbec právo získá či nikoli.

Pokud jde o "novou" dovolenou, jejíž čerpání by navázalo na vyčerpání případné "staré" dovolené, je pro ni rozhodující, zda jsou splněny obě základní podmínky vzniku práva na dovolenou (viz výše), a dále kolik celých násobků TPD lze na tuto dovolenou v příslušném kalendářním roce jako "odpracovaných" zaměstnanci započítat. Přitom se zohlední, a to v tomto pořadí:

  • Mateřská dovolená - počet neodpracovaných hodin za dobu trvání mateřské dovolené od počátku příslušného kalendářního roku do jejího skončení,

  • "Stará" dovolená – počet hodin čerpání dovolené převedené z předchozího období,

  • "Nová" dovolená – provede se dílčí výpočet s ohledem na součet počtu hodin mateřské dovolené a čerpané "staré" dovolené,

  • "Rodičovská dovolená" – dává-li součet hodin všech tří předchozích položek alespoň 12násobek TPD zaměstnance, lze k "odpracovaným" hodinám pro účely dovolené připočítat až 20násobek TPD z budoucího čerpání rodičovské dovolené v témže kalendářním roce, pro který se "nová" dovolená počítá, a délka této "nové" dovolené se znovu přepočítá,

  • Poslední korekce délky "nové" dovolené – provede se pouze v případě, že vypočtená délka dovolené na základě předchozích kroků zvýší sama o sobě počet celých násobků odpracované TPD v příslušném kalendářním roce (viz příklady).

ODPOVĚDI NA ČASTÉ DOTAZY K VÝPOIČTU DÉLKY "NOVÉ" DOVOLENÉ ČERPANÉ NA ŽÁDOST ZAMĚSTNANCE BEZPROSTŘEDNĚ PO SKONČENÍ MATEŘSKÉ DOVOLENÉ V PŘÍKLADECH

Dotaz č. 1

Zaměstnankyně nastoupila dne 29. 1. 2021 na mateřskou dovolenou, kterou čerpala po dobu 28 týdnů do 12. 8. 2021, po jejím uplynutí požádala o čerpání dovolené, na niž nastoupila od 13. 8. Po vyčerpání této dovolené nastoupila na rodičovskou dovolenou, kterou čerpala až do konce roku 2021. Před nástupem na mateřskou dovolenou pracovala v rovnoměrně rozvržené 40hodinové TPD a od začátku roku 2021 do nástupu na mateřskou dovolenou odpracovala 160 hodin (z toho 1 svátek – 1. 1.). Na jak dlouhou dovolenou vznikne zaměstnankyni právo za rok 2021, když "starou" dovolenou z předchozích roků má vyčerpanou a výměra dovolené u zaměstnavatele činí 5 týdnů?

V daném příkladu je důležité, kolik násobků její TPD bude možno v roce 2021 na dovolenou započítat. Z příkladu je jasné, že počet odpracovaných hodin od 1. 1. do skončení mateřské dovolené činí 1 280 hodin (160 + 1 120) – tedy 32 násobků její TPD, čímž je podmínka 12násobku splněna a umožňuje tak k odpracované době připočítat ještě až 20násobek TPD (tj. až 800 hodin) z doby čerpání rodičovské dovolené do konce roku 2021.

Protože tak zaměstnankyně vedle nepřetržité doby trvání pracovního poměru po dobu 52 týdnů (+ 1 den) splní podmínku odpracování 52násobku TPD pro vznik práva na dovolenou za kalendářní rok, bude jí za tento rok příslušet tato dovolená v délce 200 hodin (40 x 5), které se samozřejmě rovněž považují za výkon práce. Ať tedy bude zaměstnankyně čerpat tuto dovolenou bezprostředně po skončení mateřské dovolené nebo později než v roce 2021 (např. až po skončení rodičovské dovolené), bude jí vždy za tento rok příslušet dovolená v délce 200 hodin.

Dotaz č. 2

Mateřská dovolená zaměstnankyně – učitelky (pedagogického pracovníka) skončila 21. ledna a požádala o poskytnutí dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na toto skončení MD (§ 217 odst. 5 ZP). Zaměstnavatel je povinen žádosti vyhovět a dovolenou poskytnout, avšak jaká bude její délka, záleží na splnění všeobecných podmínek platných pro všechny zaměstnance (pozn.: se zrušením krácení dovolené pro omluvenou nepřítomnost podle § 223 ZP souvisí i zrušení výhody, že vyčerpaná dovolená po skončení MD nebude krácena z důvodu následného čerpání RD. Zaměstnankyně je zařazena ve 40hodinové TPD, výměra dovolené pedagog. pracovníků činí 8 týdnů, z předchozího kalendářního roku jí byla převedena nevyčerpaná dovolená v délce 80 hodin. Jak dlouhou dovolenou bude po MD čerpat?

Díky čerpání MD "odpracovala" v době od 1. 1. do 21. 1. daného kalendářního roku 120 hodin. Ke dni nástupu na dovolenou tedy spolu s převedenou dovolenou vykazuje 200 "odpracovaných" hodin (MD 120 + převedená "stará" dovolená, která musí být poskytnuta, a to přednostně činí 80 hodin). Obě obecné podmínky pro poměrnou část "nové" dovolené jsou splněny (pracovní poměr s čerpáním převedené dovolené trvá nejméně 4 týdny a zaměstnankyně "odpracovala" alespoň 4násobek své TPD, tj. namísto 160 odpracuje 200 hodin) – pozn.: dovolená se posuzuje podle § 348 odst. 1 písm. b) ZP za výkon práce.

Bezprostředně po vyčerpání "staré" dovolené v délce 80 hodin bude pokračovat v čerpání "nové" dovolené, která bude činit 5/52 z TPD 40

Nahrávám...
Nahrávám...