NahoruŽádost o úpravu vydaného pracovního posudku
Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště, datum narození, pracovní zařazení): ..........................................
a
Zaměstnavatel (název a sídlo, IČO): ..........................................................................................
Věc:
Žádost o úpravu vydaného pracovního posudku
Dne .......................... mi byl na základě mé žádosti v souvislosti se skončením pracovního poměru vydán posudek o pracovní činnosti podle § 314 ZP.
V pracovním posudku je uvedeno, že jsem se měl při výkonu sjednané práce dopouštět porušení povinností a že jsem měl být na toto porušení písemně zaměstnavatelem opakovaně upozorňován.
Výše uvedené tvrzení v posudku o pracovní činnosti ale neodpovídá skutečnosti, protože po celou dobu trvání pracovního poměru mi ze strany zaměstnavatele porušení povinností vytýkáno nebylo a nebyla mi ani doručena žádná písemná výhrada či upozornění na porušování povinností. S uvedením této nepravdivé informace v posudku o pracovní činnosti proto nesouhlasím a žádám, aby pracovní posudek byl přiměřeně upraven, a to tak, že z pracovního posudku budou vypuštěny ............. (je nutné přesně konkretizovat, např. poslední věta 3. odstavce).
Žádám o provedení úpravy pracovního posudku do .............
V případě, že do uvedené lhůty nebude posudek o pracovní činnosti upraven a mně doručen, oznamuji Vám, že podle § 315 ZP se obrátím k soudu se žalobou na to, aby zaměstnavateli bylo uloženo pracovní posudek, jak shora požaduji, upravit.
V ..................... dne ...................
.............................................
podpis zaměstnance, adresa
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
-
§ 314 ZP
-
§ 315 ZP
-
§ 330 ZP
Komentář:
Zaměstnavateli není uložena ze zákona povinnost vydávat zaměstnanci při skončení pracovního poměru posudek o pracovní činnosti. Tuto povinnost však má, jestliže zaměstnanec o vydání pracovního posudku zaměstnavatele požádá. V tom případě je zaměstnavatel povinen mu pracovní posudek vydat do 15 dnů od podání žádosti. Zaměstnavatel však není povinen vydat zaměstnanci posudek dříve, než v době dvou měsíců před skončením jeho pracovního poměru.
Povinnost vydat na základě žádosti posudek o pracovní činnosti se vztahuje na jakýkoliv způsob ukončení pracovního poměru a bez ohledu na to, jak dlouho pracovní poměr trval. Pokud o to zaměstnanec požádá, má zaměstnavatel povinnost vydat posudek o pracovní činnosti i pro případ ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Skutečnost, že zaměstnavatel hodnotí výkon práce zaměstnance pouze po dobu trvání pracovního poměru, bude vyplývat z jeho obsahu. Povinný obsah či rozsah posudku o pracovní činnosti zákoník práce neupravuje. Jeho obsah je však vymezen § 314 odst. 1 ZP tak, že pracovní posudek obsahuje hodnocení práce zaměstnance, údaje o jeho kvalifikaci a schopnostech a další skutečnosti, které mají vztah k výkonu práce zaměstnance. Údaje, které nesouvisí s výkonem práce, zaměstnavatel nesmí v posudku uvádět (např. rodinné nebo majetkové poměry, pokud bezprostředně nemají vliv na výkon práce zaměstnance).
Skutečnosti uváděné…