3.4.44
Žádost zaměstnance o opravu potvrzení o zaměstnání
JUDr. Věra Bognárová
NahoruŽádost zaměstnance o opravu potvrzení o zaměstnání
Zaměstnavatel ..................................................... . (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO) zastoupený ...............................................
Zaměstnanec ................................... (jméno a příjmení), narozen dne ..................... číslo OP
Vážení,
žádám o opravu potvrzení o zaměstnání, které jste mi vydali dne ........ podle § 313 odst. 1 ZP, a to v části .................... (např. druh konaných prací), v níž je chybně uvedeno, že .................... (např. jsem konal druh práce ........). Tento údaj v potvrzení o zaměstnání však není pravdivý, protože ................ (např. po celou dobu trvání pracovního poměru jsem konal druh práce ............ ).
Žádám proto o urychlenou opravu tohoto údaje v potvrzení o zaměstnání, protože ............. (např. potřebuji doklad o druhu konaných prací z důvodu zařazení do platové třídy a platového stupně u nového zaměstnavatele.)
Sdělte mi stanovisko k této žádosti o opravu nejpozději ve lhůtě 14 dnů. Pokud k opravě nedojde, budu se muset domáhat opravy soudní cestou a učinit tak podle § 315 ZP mohu pouze ve lhůtě 3 měsíců ode dne, kdy jsem se o obsahu potvrzení o zaměstnání dozvěděl. Potřebuji proto opravu vyřešit co nejdříve.
S pozdravem
V .......... dne ............
..........................................
podpis zaměstnance
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 265 ZP
-
§ 313 ZP
-
§ 315 ZP
Komentář:
Zaměstnavatel je povinen při skončení pracovního poměru vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání a v tomto potvrzení o zaměstnání uvést údaje taxativně uvedené v § 313 odst. 1 ZP. Povinnost vydat potvrzení o zaměstnání se stejným obsahem má zaměstnavatel i v případě skončení dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce, u té však pouze v těch případech, kdy dohoda o provedení práce založila účast na nemocenském pojištění nebo pokud byl z odměny prováděn výkon rozhodnutí nebo exekuce srážkami ze mzdy. Zaměstnavatel je oprávněn uvádět pouze údaje taxativně upravené v § 313 odst. 1 ZP. Jiné údaje týkající se výše průměrného výdělku, o tom, zda pracovní poměr, případně dohoda o provedení práce či dohoda o pracovní činnosti byly zaměstnavatelem rozvázány z důvodu porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem, nebo z důvodu porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a ZP zvlášť hrubým způsobem, a o dalších skutečnostech rozhodných pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti, je zaměstnavatel povinen uvést pouze na žádost zaměstnance, a to v odděleném potvrzení.
V obou typech potvrzení o zaměstnání je zaměstnavatel povinen uvést pravdivé údaje, které odpovídají podmínkám, za kterých byla práce pro zaměstnavatele konána. Pokud zaměstnavatel uvede nesprávný údaj, měl by zaměstnanec nejprve požádat zaměstnavatele o jeho opravu. Tento postup sice není výslovně zákoníkem práce stanoven, ale je vhodné se předtím, než by zaměstnanec inicioval soudní řízení, pokusit opravu potvrzení o zaměstnání vyřešit smírně.
Pokud zaměstnavatel žádosti zaměstnance o opravu nevyhoví, je…