dnes je 21.11.2024

Input:

Znáte odpověď? - Pracovní právo

11.12.2012, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

Otázka č. 1

Zaměstnavatel přijal v červenci rozhodnutí o organizační změně (snížení počtu zaměstnanců na příslušném oddělení) s tím, že její účinnost nastane ke dni 1. listopadu. Ještě týž měsíc předal vybraným zaměstnancům výpovědi z pracovního poměru z důvodu jejich nadbytečnosti a těmto skončil dne 30. září pracovní poměr uplynutím dvouměsíční výpovědní doby. Jeden ze zaměstnanců se však proti výpovědi ohradil a následně podal žalobu na její neplatnost k soudu. Má šanci na úspěch?

  1. Ano. Organizační změna nemůže spočívat ve snížení počtu zaměstnanců, jen ve zrušení konkrétního pracovního místa.

  2. Ano. Chybí zde příčinná souvislost mezi rozhodnutím zaměstnavatele o organizační změně a nadbytečností zaměstnance.

  3. Ne. Žalobu totiž podal zaměstnanec až po skončení pracovního poměru. Měl tak učinit ještě v rámci plynoucí výpovědní doby.

Řešení:

Organizační změna může samozřejmě spočívat i ve snížení počtu zaměstnanců (ostatně to přímo vyplývá z ustanovení § 52 písm. c) zákoníku práce) a žalobu na neplatnost předmětné výpovědi může podat zaměstnanec též po uplynutí výpovědní doby, nejpozději však do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr tímto způsobem skončit.

Jedním z předpokladů pro uplatnění výše uvedeného výpovědního důvodu je nicméně skutečnost, že zaměstnanec se stane nadbytečným v příčinné souvislosti s rozhodnutím zaměstnavatele o organizační změně. Jak judikoval mnohokrát Nejvyšší soud, má-li být takové rozhodnutí skutečnou příčinou nadbytečnosti zaměstnance, musí zaměstnavatel dát zmíněnou výpověď v takovém okamžiku, aby pracovní poměr skončil na základě této výpovědi nejdříve v pracovním dni předcházejícím dni, v němž nastává účinnost přijaté organizační změny. V uvedeném případě tomu tak nebylo. Správná je tedy druhá z nabízených možností.

Otázka č. 2

Zaměstnavatel dal zaměstnanci výpověď z pracovního poměru pro závažné porušení „pracovní kázně“. Výpovědní doba měla uplynout dne 31. října. Zaměstnanec ale dne 1. října onemocněl a jeho dočasná pracovní neschopnost trvala až do 16. listopadu. Kdy skončil zaměstnanci pracovní poměr?

  1. Protože dočasná pracovní neschopnost je ochrannou dobou a tato trvala i ke dni předpokládaného uplynutí výpovědní doby, dne 1. října se v důsledku překážky v práci její běh zastavil a výpovědní doba doběhla až po skončení dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. Pracovní poměr skončil dne 17. prosince.

  2. Pracovní poměr skončil dne 31. října. K zastavení běhu výpovědní doby a prodloužení pracovního poměru by došlo jen

Nahrávám...
Nahrávám...